1431,48 zł. Nowa wysokość składek ZUS od nowego roku

Przedsiębiorcy prowadzący własny biznes doskonale pamiętają, że kwoty składek opłacanych na ubezpieczenie społeczne zmieniają się wraz z początkiem roku. Oczywiście nie wszyscy opłacają standardową wysokość składek. Niektórzy korzystają z „ulgi na start”, czyli opłacania tylko składki zdrowotnej, inni z „preferencyjnych składek” czy też „małego ZUS” a 1 lutego dołączy kolejna grupa, która zdecyduje się, przystąpią do „małego ZUS plus”.

– Stałym elementem, który jest niezmienny dla wszystkich przedsiębiorców, zarówno tych, którzy korzystają z wymienionych ulg, jak i tych, dla których minimalna podstawa wymiaru to kwota 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, to wysokość składki zdrowotnej. Jest ona wyliczana na podstawie przeciętnego wynagrodzenia, uwzględniającego wypłatami z zysku w IV kwartale. Wyniosła ona dokładne 5 368,01 zł. W związku z tym składka zdrowotna w tym roku to kwota 362,34zł. Taką właśnie wysokość zapłacą korzystający z „ulgi na start” – informuje Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Składki preferencyjne wyłącznie za siebie
Po skorzystaniu przez 6 miesięcy z tego uprawnienia mogliśmy rozpocząć opłacanie składek preferencyjnych, czyli obliczonych od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Gdy zdecydujemy się na opłacenie składek od podstawy 780,00 zł (2600,00 zł x 30%), będą one wyglądać następująco:
152,26 zł – na ubezpieczenie emerytalne;
62, 40zł – na ubezpieczenie rentowe;
19,11 zł – na ubezpieczenie chorobowe;
13,03 zł – na ubezpieczenie wypadkowe.
Łącznie 609,14 zł ze składką na ubezpieczenie zdrowotne.

Po 24 miesiącach składek w wysokości preferencyjnej kolejna możliwość to „mały ZUS”, a od lutego „mały ZUS plus”. Tu składki społeczne dla każdego będą w innej wysokości. Aby obliczyć podstawy wymiaru na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na mniejszą skalę można skorzystać z kalkulatora zamieszczonego na stronie eskladka.pl. Gdy jednak żadne ulgi nas już nie dotyczą, wówczas deklarując minimalną podstawę wymiaru, która wynosi 3 136,20 zł składki, będą kształtowały się następująco:
612,19 zł – na ubezpieczenie emerytalne;
250,90 zł – na ubezpieczenie rentowe;
76,84 zł – na ubezpieczenie chorobowe;
76,84 zł – na Fundusz Pracy;
52,37 zł – na ubezpieczenie wypadkowe.
Łącznie do zapłaty będzie 1431,48 zł z uwzględnieniem składki zdrowotnej.

Anna Ilukiewicz/Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego