Miasto-gazeta.pl
ełcki portal informacyjny

ANNA KOSSAKOWSKA- Czy Ełk powinien stać się miastem na prawach powiatu?

kossakowska annaAnna Kossakowska
Radna powiatu ełckiego

Wprowadzona w 1999 r. reforma administracyjna przywróciła Polsce powiaty. Odmiennie, niż przed wojną, nie powstało jednak rozróżnienie powiatów ziemskich i grodzkich, chociaż 66 miast w Polsce uzyskało zadania powiatów (miasta na prawach powiatu). W naszym sąsiedztwie miastami na prawach powiatu są: Białystok, Olsztyn, Elbląg, Suwałki i Łomża. Najmniejsze miasto na prawach powiatu to Sopot, znacznie mniejszy od Ełku (ok. 40 tysięcy mieszkańców). Niedawno uprawnienia powiatu uzyskał Wałbrzych (2013 r.). Podobno o taki statut ubiegają się inne miasta „prezydenckie” (Piła, Sieradz, Ciechanów). Czy Ełk powinien stać się miastem na prawach powiatu? Jakie zalety i wady miałoby takie rozwiązanie? Czy władze Ełku planują ubiegać się o prawa powiatu?

Marek Chojnowski Starosta Powiatu Ełckiego — Ełk planuje ubiegać się o prawa powiatu to raczej pytanie do włodarzy miasta? Z punktu widzenia obecnego samorządu powiatowego byłaby to decyzja szkodliwa, znacznie osłabiająca Powiat Ełcki. Obecny powiat ziemski poniósłby bowiem znaczne straty w dochodach własnych, a to ograniczyłoby nasz potencjał ekonomiczny i zahamowało nie tylko działalność inwestycyjną, ale uszczupliło możliwości pomocy społecznej. Chyba że zmieniłyby się granice powiatu np. do wielkości całego EGO, ale to już zupełnie inna historia.

Tomasz Andrukiewicz Prezydent Ełku — Nadanie uprawnień powiatowych Ełkowi, czyli nadanie przymiotu powiatu oznaczałoby wiele udogodnień wyłącznie dla mieszkańców miasta i osób tu inwestujących, ale jednocześnie ogromne koszty, które ponieść musieliby mieszkańcy. Ełk jest jedynym miastem w naszym powiecie. Gdyby to się stało – miasto przejęłoby szkoły średnie, znajdujące się w mieście i niektóre sprawy z zakresu administracji budowlanej i geodezyjnej oraz komunikacji, dotyczące wyłącznie granic miasta. Jednocześnie musiałby istnieć powiat bez większych kompetencji, który zarządzałby Domem Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej, drogami powiatowymi na obszarach gminnych (w mieście Ełku nie ma już ani jednego kilometra drogi powiatowej). Jednocześnie musiałyby funkcjonować organy powiatu – zarząd i rada powiatu, Starostwo Powiatowe. To niezwykle kosztowne przedsięwzięcie. Miasto bardziej jest zainteresowane porozumieniem, które dawałoby możliwość przejęcia zadań z zakresu administracji budowlanej, np. wydawanie pozwoleń na budowę. Wówczas decyzje z zakresu planowania przestrzennego (zadania miasta) i decyzje budowlane na naszych terenach (zadanie powiatu) byłyby bardziej spójne, a inwestorzy krócej oczekiwaliby na decyzje. Ełk znajduje się w gronie miast, które ubiegają się o status miasta na prawach powiatu, ale musiałoby ulec zmianie wiele przepisów, na co szans nie widzę.

 

Komentarze