Największa światowa inicjatywa biegowa w Ełku

Ełcki portal informacyjny

Już po raz setny, w sobotę, 01.09.2018 o godz. 9.00 rusza kolejne cykliczne, sobotnie bieganie w ramach parkrun Ełk! Spotkanie rozpoczyna się na plaży miejskiej przy ulicy Parkowej. Jest to jedna z kilkudziesięciu lokalizacji tego biegu w Polsce. Na świecie w każdą sobotę odbywa się w ponad 1500 miejscach i 20 krajach.

Parkrun to sobotnie bezpłatne biegi będące największą masową inicjatywą biegową na świecie. Spotkania organizowane są w każdą sobotę o godz. 9.00.

Udział w biegach będzie bezpłatny, a od uczestników wymagane będzie jedynie dokonanie jednorazowej rejestracji pod adresem www.parkrun.pl/rejestracja, wydrukowanie i przyniesienie ze sobą nadanego kodu uczestnika.

Co to jest parkrun i czym wyróżnia się spośród innych inicjatyw dostępnych dla biegaczy?

Parkrun to największa, cykliczna inicjatywa biegowa, w ramach której organizowane są dostępne dla każdego, bezpłatne biegi na dystansie 5 km. Obecnie biegi parkrun organizowane są w 20 krajach świata w ponad 1500 lokalizacjach i skupiają na chwilę obecną ponad 4 miliony biegaczy amatorów. W Polsce aktualnie jest 55 miejsc, w których odbywa się parkrun.

Parkrun został powołany do życia w Londynie w 2004 roku przez grupę biegaczy amatorów. Inicjatywa szybko zyskała popularność nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również poza jej granicami. To cykliczne biegi na dystansie 5 km z pomiarem czasu organizowane w każdą sobotę o godz. 9.00 przez cały rok. Swój fenomen i rosnącą popularność zawdzięcza szerokiej formule umożliwiającej udział w biegach każdego bez względu na stopień zaawansowania, czy też kondycję. W zależności od potrzeb oraz celów poszczególnych uczestników parkrun stanowić może uzupełnienie treningu, możliwość poprawy kondycji lub okazję do rozpoczęcia biegowej przygody.

Jak podkreśla Maciej Gryżewski, koordynator parkrun Ełk: „parkrun to biegi dla wszystkich niezależnie od stażu biegowego. Zaawansowani biegacze wykorzystują parkrun jako możliwość do poprawienia szybkości i wytrzymałości, dla początkujących parkrun to bieg na dystansie, który jest w zasięgu ich możliwości. Co więcej, do udziału w parkrun zachęcamy całe rodziny, biegaczy z wózkami oraz czworonożnymi przyjaciółmi, którym oferujemy możliwość wspólnego biegania. W związku z faktem, że biegi organizowane są co tydzień, uczestnicy mogą stale monitorować swoją formę oraz postępy, a wyniki uzyskane w ramach każdego z biegów dostępne są w ramach tworzonego dla każdego uczestnika indywidualnego profilu”.

 

Dodaj komentarz

avatar

Ta strona ogranicza spam. Komentarze, które zawierają nazwiska osób prywatnych (RODO), czy też odwołujące się do życia prywatnego (i obraźliwe) jakichkolwiek osób, będą usuwane.