Do Gowina przez Dobro Wspólne bez PiS? Klub Dobro Wspólne przy Radzie Miasta rośnie w „członki”.

Klub Dobro Wspólne działający przy Radzie Miasta Ełku „wzbogacił” się o nowego radnego. Jest nim Michał Tyszkiewicz. Na majowej sesji miejskiej poinformował o tym przewodniczący klubu Dobro Wspólne Bogusław Wisowaty. Teraz klub większościowy będzie liczył aż 18 członków na 23 radnych.

Tyszkiewicz jest radnym poprzedniej i tej kadencji. Na radnego startował z list PiS-u. W 2014 roku kandydował na urząd prezydenta Ełku. W maju tego roku Tyszkiewicz opuścił szeregi PiS-u. Jednak, jak sam zapewnia, do Stowarzyszenia Dobro Wspólne wstępować nie zamierza. Wstąpienie do Klubu DW przy radzie argumentuje w sposób tendencyjny.
—Doszedłem do wniosku, że nie ma co pracować na rzecz społeczności indywidualnie. Nie ma co być samotnym jeźdźcem, tylko trzeba pograć na rzecz mieszkańców zespołowo — mówi Tyszkiewicz.

Argument, na który powołuje się nowy członek klubu DW, używany jest przeważnie przez każdego radnego, który przechodzi na stronę klubu większościowego. W opinii powszechnej panuje bowiem przekonanie, że arytmetyka w radzie miejskiej nie jest sprzyjająca tzw. wolnym strzelcom.

Być jak Lewandowski?
— Zawsze musiałem do swoich racji przekonywać na komisjach- tłumaczy Michał Tyszkiewicz. — Wydaje mi się, że klub radnych DW będzie taką dodatkową płaszczyzną do tego, aby przedstawiać swoje pomysły, sprawy, argumenty. Można będzie przekonywać do swoich pomysłów, które poza klubem ciężko przeforsować w pojedynkę. Zdecydowałem się właśnie dlatego, żeby w Dobrze Wspólnym być. Przejście do klubu zaproponował mi Bogusław Wisowaty, przewodniczący klubu.
— … Pomyślałem sobie, że jestem jak ten Lewandowski, który jest co prawda świetnym piłkarzem, ale gdyby nie zespół to by nic nie zdziałał. Zobaczmy, jak to wyjdzie.

Może będzie łatwiej?
Tyszkiewicz uważa, że będzie w stanie przekonać do swoich racji pozostałych „dobrzaków”. W kuluarach słychać coraz częściej, że Tyszkiewicz chce wstąpić do partii Polska Razem, której szefem jest Jarosław Gowin. Jednak na pytania o przejście na stronę koalicjanta PiS-u odpowiada niepewnie. — Złożyłem rezygnację z bycia członkiem partii PiS — mówi Michał Tyszkiewicz. — Na razie jeszcze nie wiem, gdzie będę. Deklaracja do Polski Razem jeszcze nie jest złożona. Na razie trwają rozmowy.

Partia Jarosława Gowina stanowi dopełnienie w rządzie PiS w formie koalicyjnej. Inwestowanie w PR może wydawać się ryzykowne, gdyż partia praktycznie nie posiada swoich struktur i na dziś można by założyć, że wyborach (bez koalicjanta) być może nie osiągnęłaby progu wyborczego. Biorąc pod uwagę fakt, że Gowin coraz częściej wyłamuje się z polityki pisowskiej, może okazać się, że partia Kaczyńskiego znajdzie sobie innego prawicowego koalicjanta.
— Myślę, że tu wszyscy będą działać na rzecz Zjednoczonej Prawicy. Wszyscy pójdziemy razem — komentuje sytuację Tyszkiewicz.

Czy do Dobra Wspólnego wkrada się wielka polityka z Warszawki tylnymi drzwiami?
Z ostatnich wypowiedzi Jarosława Gowina dla mediów ogólnopolskich można by wywnioskować, że partia Polska Razem może chcieć zbudować swoje struktury na plecach komitetów lokalnych. Czy więc jest to niewypowiedziany głośno i nieoficjalny argument Michała Tyszkiewicza w sprawie przejścia do klubu Dobra Wspólnego? Czy Tyszkiewicz, chce w ten sposób wspomóc partię PR w budowaniu jej struktur na ełckim terenie, przekonując do współpracy Dobro Wspólne, które zawsze szło do wyborów samorządowych pod własnym szyldem, konsekwentnie unikając wielkich symboli partyjnych? Czas pokaże.

Nieoficjalnie mówi się, że budowania struktur dla Jarosława Gowina podjął się Tomasz Osewski, wójt gminy Ełk. Oficjalnie, Michał Tyszkiewicz jeszcze do niedawna był pracownikiem Starostwa Powiatowego w Ełku. Teraz zasili szeregi gminy Ełk. Jego szefem będzie Tomasz Osewski.