Miasto-gazeta.pl
ełcki portal informacyjny

Ełckie bociany 2016 zostały rozdane

Starostwo Powiatowe w Ełku doceniło osoby zaangażowane w rozwój powiatu ełckiego. Podczas uroczystej gali, która miała miejsce w Zespole Szkół nr 6 w Ełku, zostały rozdane, po raz 11., nagrody „Ełckiego Bociana”.

„Ełcki Bocian” – nagroda ustanowiona przez Radę Powiatu Ełckiego — przyznawany jest w ośmiu kategoriach: edukacja i wychowanie; kultura fizyczna, turystyka i ekologia; kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego; rozwój i wspieranie przedsiębiorczości; rozwój samorządności lokalnej; rozwój społeczeństwa obywatelskiego, wolontariatu i aktywności społecznej; filantropia i sponsoring oraz nagroda specjalna.

I tak w kategorii edukacja i wychowanie, nagrodę „Ełckiego Bociana” przyznano Salezjańskiej Organizacji Sportowej „SALOS” Ełk, uczącej i wychowującej dzieci i młodzież według systemu ks. Bosco. Stowarzyszenie przez cały rok organizuje obozy oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne, w których udział biorą młodzi adepci sportu. „SALOS” Ełk stara się również integrować osoby z różnych środowisk, zarówno tych znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej w środowiskach zagrożonych społecznie, jak i tych pochodzących z rodzin o dobrym statucie społecznym.

W kategorii kultura fizyczna, turystyka i ekologia nagrodę „Ełckiego Bociana” odebrał Zbigniew Bobryk, nauczyciel wychowania fizycznego i trener zawodników LUKS ABC ŻAK Pisanica. Zbigniew Bobryk od lat działa na rzecz rozwoju sportu w środowisku wiejskim. Prowadzi zajęcia tenisa stołowego i organizuje różnego rodzaju zawody. Tylko w 2015 r. jego podopieczni uczestniczyli w 72 zawodach sportowych, w których indywidualnie zdobyli 157 pucharów, statuetek i medali oraz 19 pucharów w klasyfikacji drużynowej.
– To jest bardzo miłe uczucie – powiedział podczas gali wręczenia „Ełckich Bocianów” Zbigniew Bobryk. – Dwa razy zostałem wyróżniony podczas gali „Ełckiego Bociana” (2009 i 2011 rok – przyp. Autora), teraz jest statuetka. Cieszę się niezmiernie. Przy tej okazji chciałem bardzo podziękować gminie Kalinowo, która wspiera nasz klub. Bez wsparcia nie dalibyśmy rady. Wszyscy jesteśmy pasjonatami tego, co robimy, i bez względu na to, czy byśmy dostali te nagrody, czy nie, będziemy działać dalej, z korzyścią dla społeczeństwa. Do tego zostaliśmy przecież powołani.

W kategorii kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego nagrodę „Ełckiego Bociana” odebrała Aneta Werla, dyrektor Ełckiego Centrum Kultury. Laureatka została doceniona za działania na rzecz rozwoju i promocji miasta oraz powiatu ełckiego. Inicjowała przedsięwzięcia gospodarcze, turystyczne i kulturalne. Przyczyniła się m.in. do nawiązania partnerskiej współpracy z takimi miastami jak: Oziersk, Alytus czy Nettetal. Jako dyrektor Ełckiego Centrum Kultury, zaproponowała szereg wydarzeń kulturalnych, nie zapominając o tych szlagierowych, m.in. Mazurskim Lecie Kabaretowym MULATKA, Międzynarodowym Festiwalu Folkloru „TĘCZA” czy Jarmarku Kaziuka.
– Jestem zaskoczona, nie spodziewałam się tej nagrody zupełnie – powiedziała podczas gali „Ełckiego Bociana” Aneta Werla. – Dziękuję kapitule za docenienie mojej pracy. W samorządzie pracuje już 25 lat. Kocham swoje miasto i ludzi, z którymi współpracuję. Praca w kulturze może nie jest łatwa, ale sprawia dużo radości, i to jest najważniejsze. Dziękuję moim szefom za to, że mi zaufali i wspierają mnie w codziennych trudach. Ta nagroda doda mi skrzydeł.

Za rozwój i wspieranie przedsiębiorczości nagrodę „Ełckiego Bociana” otrzymało przedsiębiorstwo Vermiculite Poland. Firma zajmuje się produkcją wermikulitu — innowacyjnego, ekologicznego materiału odpornego biologicznie, wolnego od drobnoustrojów chorobotwórczych, pleśni, substancji toksycznych. Z powodzeniem stosuje go w budownictwie, energetyce cieplnej, okrętownictwie oraz jako ochronę przed ogniem.

W kategorii rozwój samorządności lokalnej nagrodzony został Andrzej Bezdziecki, wójt gminy Kalinowo. W ostatnich latach ze środków unijnych i krajowych gmina Kalinowo zarządzana przez wójta Bezdzieckiego, zrealizowała szereg inwestycji na łączną kwotę ponad 25 mln zł. Za te pieniądze udało się m.in. zwodociągować prawie cały teren gminy oraz zmodernizować blisko 25 km gminnych dróg.

W kategorii rozwój społeczeństwa obywatelskiego, wolontariatu i aktywności społecznej nagrodę „Ełckiego Bociana przyznano Ochotniczej Straży Pożarnej w Kalinowie. Jednostka działa od 1945 r. Zajmuje się udziałem w akcjach ratowniczych, upowszechnianiem kultury fizycznej i sportu oraz prowadzeniem działalności kulturalnej i oświatowej, przy której działają młodzieżowe drużyny pożarnicze. Jest to już druga statuetka „Ełckiego Bociana” dla OSP w Kalinowie. Pierwsza powędrowała do jednostki w 2008 r.

W kategorii filantropia i sponsoring nagrodę „Ełckiego Bociana” otrzymało Przedsiębiorstwo Handlowe „Fala” Stanisław Olszewski. „Fala” dofinansowuje wiele akcji charytatywnych, sponsoruje działania i wydarzenia mające na celu pomoc potrzebującym, a także imprezy sportowe, rekreacyjne oraz kulturalne w naszym regionie.

Nagroda specjalna trafiła w tym roku do Jazz Club „PAPAJA”, który na przestrzeni 4 ostatnich lat zorganizował w Ełku ponad 50 koncertów kameralnym. W Papaja Club grali m.in. Anna Maria Jopek, Henryk Miśkiewicz, Anita Lipnicka, Natalia Kukulska, czy Wojciech Karolak.

Wyróżnienia:

  •  Edukacja i wychowanie: I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Ełku, Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku, Zespół Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w EłkuKultura fizyczna, turystyka i ekologia: Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, Michał Małolepszy
  • Kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego: Zespół Szkół nr 2 im. Kamila Krzysztofa Baczyńskiego w Ełku, Rafał Sulima, Biblioteka- Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy
  • Rozwój i wspieranie przedsiębiorczości: Park Naukowo Technologiczny w Ełku
  • Rozwój samorządności lokalnej: Janina Dąbrowska
  • Rozwój społeczeństwa obywatelskiego, wolontariatu i aktywności społecznej Fundacja Wolontariacki Ośrodek Wsparcia
  • Filantropia i Sponsoring: Bank Spółdzielczy w Ełku

 

©Czar[fruitful_sep]

Komentarze