EŁK: Czeka nas długo oczekiwany remont ulicy Suwalskiej

Już za około dwa miesiące, w grudniu br., rozstrzygnięte zostaną konkursy w ramach tzw. ZIT-ów (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) dotyczące infrastruktury drogowej w miejskim obszarze funkcjonalnym.

Na ten cel przeznaczono 3,5 mln euro. W ramach tych środków można rozbudować i zmodernizować drogi, które mają bezpośrednie połączenie z drogą krajową nr 16. W Ełku są trzy takie ulice: Suwalska, Kolonia i Olsztyńska. Niestety,  już wiadomo, że niecałe 15 mln złotych środków unijnych to zbyt mało, aby wyremontować aż trzy drogi. Dlatego też najprawdopodobniej zapadnie decyzja o remoncie ulicy Suwalskiej i ulicy Kolonia. Olsztyńska będzie musiała poczekać na lepsze dla niej czasy.

Wiadomo także, że nie będzie decyzji o równoległej modernizacji dróg. Jako że obie ulice łączą się z obwodnicą miasta, mogłoby to doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego. Dlatego też prezydent podjął decyzję z której wynika, iż jedną drogę „rozkopią” w 2016 roku, a drugą w 2017 roku. Która  z dróg wyremontowana będzie jako pierwsza? – ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze  nie zapadły. Łatwo przewidzieć, że będzie to ulica Suwalska.

W 2016 roku czeka nas długo oczekiwany remont ulicy Suwalskiej

Projekt tej inwestycji nie zawiera wielkich rewolucyjnych zmian w przebiegu jezdnym. Niemniej zakres planowanych prac jest znaczny. Nawierzchnia drogi będzie całkowicie przebudowana – zostanie m.in. wzmocniona konstrukcja jezdni, tak aby w przyszłości nie tworzyły się koleiny, które obecnie są zmorą ełckich kierowców. Wyremontowana zostanie kanalizacja deszczowa, pojawi się nowe, ledowe oświetlenie. Powstaną nowe chodniki, wzdłuż których pojawić się mają ścieżki rowerowe. Przebudowane zostaną wszystkie zjazdy z drogi. Całość ma kosztować około 9,5 mln złotych.

Robert Klimowicz