Hybrydy i tablice LCD na ulicach Ełku. Dołoży Unia

O około 13 mln zł zostanie zasilony budżet miasta z Unii Europejskiej na rozwój transportu miejskiego. Pieniądze pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa warmińsko-mazurskiego w ramach konkursu zamkniętego nr RPWM.04.04.04-IZ.00-28-001/17.

Całkowita wartość projektu ma wynieść 17 598 117,53 zł, z czego miasto dołoży 4 758 129,86 zł. Pieniądze mają być przeznaczone na zakup 6 autobusów hybrydowych, wykonanie systemu sygnalizacji wzbudzanej, wykonanie systemu zwiększającego bezpieczeństwo, a także przeprowadzenie wśród mieszkańców kampanii promującej transport zbiorowy. Zakończenie projektu szacuje się na koniec listopada 2020 roku.
Jednym z pierwszych działań projektu ma być zakup 6 hybrydowych autobusów posiadających m.in.: 85 miejsc, w tym 25 siedzących, układ napędowy: zespół składający się z silnika spalinowego wysokoprężnego i silnika elektrycznego, ogrzewanie czy klimatyzację.

Naciśnij, a zapali się zielone
Co więcej, w ramach projektu przewiduje się instalację sygnalizacji wzbudzanej na skrzyżowaniach: ul. Wojska Polskiego z ulicą Parkową, Wojska Polskiego z ulicą Nadjeziorną, Wojska Polskiego z ulicą Kościuszki.
System ma współdziałać z autobusami MZK wyposażonych w moduł pokładowy. W przestrzeni publicznej na przystankach pojawi się 19 tablic LCD, dzięki, którym zostanie wyświetlony aktualny rozkład jazdy, opóźnienia, czy zmiany w kursowaniu autobusów MZK. Takie tablice działają już np. w Augustowie. Elektroniczne tablice informujące pojawią się na najbardziej ruchliwych przystankach. Ponadto na 5 przystankach autobusowych (Tuwima, Jana Pawła II — światła, Jana Pawła II — skwer Foksa, 11-go Listopada — rondo, Dobrzańskiego — kierunek centrum) zostanie zamontowany system zwiększający bezpieczeństwo. Przystanki zostaną wyposażone w kamery wizyjne oraz system SOS, który będzie informował straż miejską o potencjalnym zagrożeniu lu potrzebie pomocy.
Głównym założeniem projektu jest poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców Ełku, a także zwiększenie liczby mieszkańców, którzy zrezygnują z poruszania się samochodem na rzecz transportu publicznego.
Realizacja projektu zaplanowana jest od 1 marca 2018 roku. Zakończenie prac zaplanowano do końca listopada 2020 roku.

Opr. na podstawie źródła www.elk.pl. Foto: mzk.elk.pl. (MySZ)