WIADOMOŚCI LOKALNE

Ile ksiądz chce w Ełku do koperty? Kogo stać to proszą o 100 zł

Tradycyjnie już po świętach Bożego Narodzenia kapłani z ełckich parafii udają się z wizytą duszpasterską i odwiedzają swoich wiernych. Kolęda to czas, kiedy to możemy mieć pewność, że ten jeden raz w roku to kapłan przychodzi do wiernych. O tym, jak przygotować się do wizyty duszpasterskiej można dowiedzieć się np. ze strony internetowej swojej parafii. Ale można się też dowiedzieć ile włożyć do koperty. I chociaż ta ofiara na kościół cieszy się coraz gorszą sławą i część diecezji w Polsce zrezygnowała z brania kopert z pieniędzmi, to w Ełku ta „tradycja” nadal obowiązuje.

O sytuacji w jednej z ełckich parafii poinformował nas Czytelnik.

—To, co przeczytałem na stronie internetowej mojej parafii, bardzo mnie zniesmaczyło — mówi. — Sam zdecyduję ile mam dać, bez względu na to, czy mnie stać, czy nie. To też jakieś nieporozumienie, aby były na „Barankach” dwa kościoły. Na jeden już dawałem, wybudowali drugi i wychodzi na to, że na ten drugi też mam dawać — mówi zdenerwowany mieszkaniec osiedla Jeziorna. — Dam, kiedy i ile będę chciał.

Na stronie parafii pw. św. Jana Pawła II w Ełku widnieje oto taki komunikat:

„Podczas kolędy mamy okazję złożyć ofiarę na Kościół według możliwości (proponowana ofiara nienakazana, ale kogo stać to proszę 100 zł). W tym roku zebrane pieniądze przeznaczymy na budowę Domu Parafialnego. Ofiara kolędowa jest dobrowolna — to wyraz wdzięczności za posługę kapłanów w parafii.
Zachęcam, aby podczas wizyty kolędowej każda rodzina zamówiła (zarezerwowała) przynajmniej jedną Mszę św. o błogosławieństwo w rodzinie, czy też w intencji bliskich zmarłych. (Ofiarę za Mszę można złożyć później). „

Coraz więcej wiernych chciałoby, aby to wspólna modlitwa i rozmowa były jedynymi elementami kolędy a ofiara na kościół była nie zwyczajem, a chęcią. I pewnie też dużo zależy do postawy księdza. Są też w Ełku parafie, gdzie nie określa się kwoty, gdzie dobrowolnie znaczy dobrowolnie.

na podstawie żródła:http://elk-jp2.diecezja.elk.pl/4-niedziela-adwentu-wigilia-bozego-narodzenia-24-grudnia-2017r/

37 komentarzy

37 Comments

  1. KSIĘŻULO Z KONIECZEK

    19 stycznia 2018 at 17:53

    Przed kilku laty, podczas kolędy Małżonka włożyła do koperty 50 zł. Następnego dnia gdy akurat stała za ladą w sklepie przyszedł uw pan ksiądz i poprosi o flaszkę Z GÓRNEJ PÓŁKI, która kosztowała 50 zł. Całego smaczku sprawie dodawało to ,że właśnie tyle wynosiła dniówka Małżonki. Z grzeczności nie napiszę jaką kolędą okrasiła całe to zdarzenie w czasie gdy mi to opowiadała.

  2. Dr.Nauk

    7 stycznia 2018 at 18:26

    Nie wpuszczać psich synów za próg.

  3. Mieszkancy NWE Stradun Ruska Wieś i inne

    7 stycznia 2018 at 17:24

    Do wszystkich pokrzywdzonych oszukanych zwolnionych przez Oseskiego i Gminę. Niebawem rozpoczynamy spotkania. Wiemy ze jest bardzo duzo osób ktorzy wraz z rodzinami i znajomymi zrewanżują się pracą w kampanii wyborczej. Nie pozwolimy by ktos taki niszczył Gmine przez kolejne 5 lat. Liczymy na poparcie Duzych wsi i Pana Sołtysa z Chruściel.

    • Ełczanin

      7 stycznia 2018 at 17:40

      Ile płacicie za przystąpienie do tej inicjatywy?

      • Oracze

        7 stycznia 2018 at 18:25

        Dowiesz się jak przegrasz.

        • Ełczanin

          9 stycznia 2018 at 10:18

          Ależ ja chcę z wami wygrać i przy okazji zarobić. To wy chcecie wszystko dla siebie zagarnąć? A gdzie sprawiedliwość społeczna?. Wszyscy mają jednakowe żołądki. To w Oraczach mieszkajo same sobki?

          • ar

            9 stycznia 2018 at 13:13

            typowe wypociny oseska albo jego giermka

          • wyborca

            9 stycznia 2018 at 13:21

            Po wpisach widac ze gruby w formie pewnie carowa znowu nakarmiła kartaczami, ciasteczka chyba nie smakuja

    • Janusz

      9 stycznia 2018 at 13:58

      To chyba oczywiste że odpowiednio zagłosujemy , miesiąc przed wyborami dogadamy sie. Kazdy może kiedyś tak być potraktowany. Czekamy na innych kandydatow , razem będzie skuteczniej.Już wiemy ze bedzie ich przynajmniej 11.

    • nwe

      10 stycznia 2018 at 19:20

      Osewski to ma farta najpierw sprowadził trzeci sort z Giżycka a teraz oceniono fatalnie pracę Tyszkiewicza jako radnego.Porazka w wyborach w Olecku. SAME NIESZCZESCIA.

      • War.

        11 stycznia 2018 at 12:04

        Ciekawe będą w roku wyborczym oświadczenia majątkowe w gminie. Niektóre podobno bardzo ciekawe. Padnie wiele pytań.

        • Barbara

          15 lutego 2018 at 09:48

          Szczególnie carowej. Sprawdzimy.

      • RC

        11 stycznia 2018 at 19:50

        Tych „wybitnych speców” nazwanych trzecim sortem mieszkańcy Gminy nie wybacza. Wśród mieszkańców miasta i Gminy /ok 70 tys. osób / nie było odpowiednich wykształconych z praktyką. Ile kosztuje to Gminę i jakie umiejętności posiadają.

        • Barbara

          12 stycznia 2018 at 13:13

          Wystarczy spytać pracowników, tylko ostrożnie bo podobno
          podsłuchy wszędzie. Jeszcze takich”speców ” w Ełku i Gminie nigdy nie było. Widać po efektach i gigantycznym zadłużeniu Gminy. Odpowiedź na pytanie dlaczego z Gizycka jest prosta. Każdy pracownik z Ełku mógłby zagrozić O w wyborach a” trzeci sort”jest bezpieczny ich nikt tu nie zna i nie chce poznać.

          • Sar.

            24 stycznia 2018 at 09:57

            A mówili że Antoni Polkowski zadłuzyl Gminę. Teraz to dopiero Gmina pogrążona na lata. Poprosimy w kampanii wyborczej o audyt. Po co ten ZUG kiedy pokolenia będą spłacać. Nic bardzie nie przeraża wyborców jak gigantyczne zadłużenie.

        • Mieszkaniec

          15 lutego 2018 at 17:07

          A lepienie kartaczy to nie umiejętność.

      • Ola z przedszkola

        24 stycznia 2018 at 10:55

        Według obiektywnej oceny nie jest to dobry wójt ! Powstał ZUG (duże środki finansowe) zatrudniony Prezes sp. z o.o, kierownik od śmieci??? he, he – a drogi jak były dziurawe – tak teraz są jeszcze bardziej dziurawe. Miały być pozyskane unijne środki na remonty dróg i co ?? I kto tu tak dużo naobiecywał ? Chyba wziął przykład z Antoniego, który też przed wyborami obiecywał góry ….

        • Janusz D Straduny

          25 stycznia 2018 at 09:14

          Jesli carowa z trzecim sortem realizuje wnioski komentarz zbyteczny. Przeraża zaś ilośc spraw sądowych przegranych i bedących w toku.Podobno portierzy w sądach mówią Dzień dobry panie wójcie znowu u nas? Jeszcze takiego egzemplarza w Gminie nie było w całej jego historii.

        • Czytelnik

          27 stycznia 2018 at 18:57

          Przypominamy Panu posłowi Kosakowskiemu że na listach powinni być kandydaci PIS a nie jakieś przechrzty od Gowina nigdy na nich my wyborcy PIS nie zagłosuje my. Gowin to koleś Palikota który obrażal PIS i Pana prezydenta Kaczyńskiego.Wkrotce opublikujemy życiorysy gowinowcow oraz w jakich partiach już byli.

    • Jar

      15 lutego 2018 at 09:43

      Ani wyglądu ani kultury.

  4. AT

    6 stycznia 2018 at 18:41

    Szanowna Redakcjo. Wydarzenia ostatnich dni pewnie skutkowały niemiłymi telefonami i uwagami. Proszę nie zwracać na to uwagi. Głowa do góry. Często prawda nie jest miła. Nikt nie jest winny zaistniałej sytuacji. Oczywiście przykro, jeżeli niektóre sprawy kończą się tragedią. Jesteście Państwo kanałem informacyjnym. Proszę nadal wykonywać swoją pracę rzetelnie i wytykać błędy „bezbłędnym” , informować o nieprawidłowościach, nagłych wydarzeniach i chwalić zasłużonych.
    Z poważaniem Czytelniczka

  5. Justyna

    6 stycznia 2018 at 18:14

    Przede wszystkim ksiadz przychodzi,zeby poblogslawic domostwo,wiec nie rozumiem po co te pieniadze.Jezus jak chodzil po swiecie,to tez nie nadstawial koperty,gdzie byl.W artykule jest napisane ze to „za posluge kaplanow”,a gdzie jest powolanie? W takim razie ksiadz to faktycznie zawod,sie okazuje.Nie pamietam zeby w Biblii ktorys z apostolow mial placone za chodzenie za Jezusem.

  6. xyz

    6 stycznia 2018 at 13:36

    A może już najwyższy czas rezygnacji takich wymuszonych wizyt????? po co to komu????

    • Ewa

      7 stycznia 2018 at 21:39

      Do mnie od lat nie przychodzi!

      • Ełczanin

        8 stycznia 2018 at 04:51

        Drzwi zamknięte na klucz, światło zgaszone – nic w tym dziwnego, że nie przychodzi.

        • Ewa

          8 stycznia 2018 at 11:43

          Nie, nic nie robię po cichu i w ukryciu…

          • Ewa

            8 stycznia 2018 at 11:54

            Mało tego. Zachęcałabym innych do otwartego stawienia „im” czoła! Miejmy odwagę!

        • Ewa

          9 stycznia 2018 at 14:51

          Poza tym, nigdy nie mam pojęcia, w jakim dniu zbierają pieniądze, bo nie chodzę do kościola, a to chyba tam informują o zbiórce kasy.

  7. Dariusz

    6 stycznia 2018 at 12:50

    A może tak bp Mazur z Naszej Kurii Ełckiej niech idzie za przykładem Diecezji Opolskiej i Gliwickiej. Bp Skworc który wprowadził zakaz dawania pieniędzy w czasie wizyt duszpasterskich .
    Link usunięty (MG)

  8. Anonim

    6 stycznia 2018 at 12:35

    Kuzyn w czasie swiąt zawarł związek malżenski.W czasie oplacania otyły proboszcz powiedzial co łaska i zaraz dodal jesli chodzi o to ile placą to zaczyna sie to od 1000zł. Sapał przy tym niemiłosiernie i na twarzy miał rumien i dużo potu co oznaczalo wczesniejsze spożywanie.Kuzyn zaplacil 1500zl. To są zyciowe tematy i sytuacje ktore spotykamy na codzień. Tylko Gazeta je podejmuje . U reszty strach w oczach. Dl;atego przegląd internetu zawsze zaczynam Od Miasto-Gazeta .PL ps Serdeczne Noworoczne Zyczenia. z ostatniej chwili. Znajomi powiedzieli kuzynowi że i tak miał dużo szczęścia.

    • Artur

      6 stycznia 2018 at 12:37

      Przepraszam nie podpisałem sie Arur W.

    • lola

      7 stycznia 2018 at 00:42

      serio to ze zapał i sie spocil to znaczy ze wczesniej pil? a to nie sapal dlatego ze gruby?

      • Artur

        7 stycznia 2018 at 09:22

        Do loli. Lolenko gdzie przecztalas że chodziło o alkohol. Czy rozumiesz co znaczy spożywanie? Spożywać można np jajecznice na śniadanie jeśli była duża porcja i na dodatek tłusta można było się spocic.

    • Janka

      7 stycznia 2018 at 20:50

      Też znam grubego nie ciekawy egzemplarz. Fe.

      • Soltys

        16 stycznia 2018 at 19:47

        Pewnie chodzi o tego z powykrecanymi butami

    • Mieszksniec elku

      8 stycznia 2018 at 18:52

      Czy to prawda że Pan Andrukiewicz jest doradcą prezydenta Dudy. Powiedziała tak pani katechetka.
      Na lekcji religii.

      • Czytelnik

        10 stycznia 2018 at 07:33

        hahahaha i co jeszcze mówiła? Jak mówiła, to trzeba chyba wierzyć hahaha 🙂

zostaw odpowiedź