foto. Szymaszko, Czarnecka

Już nie ma dzikich plaż

Oficjalne otwarcie nowej plaży na osiedlu Jeziorna rozpoczęło się o godz. 11.
— To jest miejsce, które powstało z myślą o mieszkańcach Ełku oraz turystach — mówił prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Na razie zostały wykonane dwa etapy z zapowiadanych czterech. W przyszłości ma powstać jeszcze miejsce do małej gastronomii, wypożyczalnia sprzętu oraz plac zabaw dla dzieci.

Ten jeszcze do niedawna dziki obszar (cypel) dziś można śmiało nazwać wielkomiejską strefą do wypoczynku na miarę 21 wieku. Pomosty kąpielowe, miejsce do slipowania, boiska sportowe (do koszykówki oraz siatkówki), natryski czy miejsce do grillowania — to tylko część infrastruktury. Pozostałą część tworzą: plaża piaszczysta, miejsce do połowu ryb, mini wieża widokowa. Na terenie znajdują się parkingi dla kamperów, samochodów i rowerów oraz obiekt sanitarny.
Miejsce sprawia wrażenie ogromnej, otwartej przestrzeni z dużą powierzchnią trawnikową oraz chodników czy alejek rowerowych. Nowo powstały obiekt rekreacyjny może być śmiało wykorzystany przez okolicznych mieszkańców na tzw. spacerniak. Obszar zajmuje prawie 5 hektarów.
Budowa plaży i całej infrastruktury kosztowała ponad 8 milionów złotych

• To w końcu jest to oddane do użytkowania, czy nie – różnie się słyszy. Jest kilka mankamentów w infrastrukturze, np. ktoś nie pomyślał i na boiskach do siatkówki plażowej – jeżeli zawodnik za mocno zaserwuje, to będzie musiał gibać do jeziora poprzez skarpę po piłkę – za niski płot. Siatki też jeszcze nie można wypożyczyć. Ładnie, ale czy aż za 8 baniek?

• Zwiedzając Polskę zwiedzilismy. 12miast wojewódzkich i kilka powiatowych. Nie ma się Pan czym chwalić panie Andrukiewicz Ełk jest ładnym miastem z racji położenia i jeziora. Inne miasta więcej wykorzystały funduszy unijnych. Np Suwałki które nie mają bezrobocia i mają świetne rozwiązania komunikacyjne. W Elku nie powstał w ciągu 3 kadencji żaden poważny zakład pracy. Ludzie ławeczkami i fontannami nie nakarmią dzieci. Na trasie przez Polskę nacieszylismy wzrok niezwykle zadbanym miastami. U nas wystarczy zajrzeć od tyłu tzw Czeczenii czyli Orzeszkowej i już nie trzeba więcej widzieć. Władze ciągle się chwalą browarem gdzie zatrudniony kilku ukraińców a Suwałki chwała się fabryka Ikea gdzie powstanie kilkaset miejsc pracy. Nic nie wskazuje na to że ta sytuacja się zmieni.” Pompa” przy otwieraniu plaży obok której zalegają na dnie setki ton odchodów Gejzer albo gardło, tak Ełlczanie mówili na to co wydostawalo się z zamontowanej w jeziorze rury kiedy kompletnie nawaliła zbudowana przez Niemców oczyszczalnia. Smutny to obraz Ełku. Kiedy Ełczanie wrócą z urlopów ocenią i porównają osiągnięcia władz szczególnie ciekawe może być zadłużenie miasta.

• co to takiego jest ”miejsce do slipowania”??z angielskiego mi sie kojazy ze sleep czyli spaniem ale w jezyku polskim nie znam slipowania?

• Zanim zaciekawiona weźmie sie za angielski, niech popracuje nad polskim – kojarzy- tak się pisze

• Nie takie bylo meritum mojego pytania..Chcialabym sie dowiedziec co to takiego jest to slipowanie??Pan/Pani tez chyba nie wie bo nie dostalam odpowiedzi..

• „Zaciekawiona”, jeżeli jesteś taka ciekawa to poprostu sprawdź na google.pl Jest jasna definicja na Wikipedii …….. wwiezienie do wody na wózku (slipowanie)……… Mózg trzeba od czasu do czasu użyć. Czytanie poprawia ortografię……. A internet nie służy tylko do FB……….

• Pani Ago,napewno jest Pani osoba bardzo mloda poniewaz nie wie Pani co to jest zwykle wodowanie…Za moich czasow lodke sie wodowalo a nie slipowalo..No chyba ze chodzi tu o slipowanie czyli wwiezienie na wozku do wody zupelnie czegos innego..
        Jezeli chodzi o osoby biorace udzial na tym forum to poziom intelektualy niektorych osob jest bardzo niski.Gardzacy sposob wypowiedzi,wywyzszanie sie.Jezeli Pani sie zastanowi troche to moze znajdzie moja iluzje..
        A lubie od czasu do czasu zagladac na strony z informacjami o moim miescie ,w ktorym nie mieszkam juz ponad 30 lat.
        Zegnam Pania.

• Przenosząc plażę zbliżone się do tzw gardła z którego przez wiele lat wpadaly100% to we ścieki a setki rybitw pozeraly pływające przepraszam gó.. o. Podobno jest tego kilkanaście metrów w głąb wybory niebawem liczy się gala i rozgłos. Do dziś żyją mieszkańcy którzy widzieli żółty ohydny. gejzer obok obecnej plaży.. Nikt rozsądny nie uwierzy że to cudo samo zniknęło.