Pixabay.com.pl

Katechetom po kieszeni? Dzienisiewicz chce mniej lekcji religii w szkołach

Radny Ireneusz Dzienisiewicz chce analizy i negocjacji w sprawie ograniczenia lekcji religii w ełckich szkołach.

Do biura Rady Miasta Ełku wpłynęło pismo z zapytaniem, „Czy Miasto Ełk zwróciło się z wnioskiem do Biskupa Diecezji Ełckiej o ograniczenie ilości godzin religii z 2 do 1 tygodniowo, w najbliższych latach szkolnych ? Czy miasto planuje złożenie takiego wniosku? Jakie oszczędności w mogą powstać w ciągu roku, w przypadku ograniczenia liczby lekcji religii w szkołach prowadzonych przez Miasto Ełk?”

Takie pytania skierował Dzienisiewicz ze względu na gwałtowny wzrost kosztów utrzymania oświaty w nadchodzącym roku.

— Samorządy poszukują oszczędności — mówi radny. — Tniemy koszty na inwestycjach, czy remontach i modernizacjach. Uważam, że dobrym rozwiązaniem byłoby ograniczenie liczby godzin lekcji religii z dwóch do jednej tygodniowo. Oprócz oszczędności moglibyśmy zmniejszyć ścisk, jaki panuje w niektórych szkołach podstawowych (SP 4 i SP 5).

Polskie prawo oświatowe dopuszcza ograniczenie ilości godzin lekcyjnych dla przedmiotu nieobowiązkowego, jakim jest nauka religii. Zmniejszenie tych godzin potrzebuje jednak zgody Kurii, w naszym przypadku zgody biskupa Jerzego Mazura.