Koalicja Obywatelska – Lewica przegrała reprezentanta w Związku Międzygminnym

Jednym z punktów na dzisiejszej sesji Rady Miasta Ełku było wyłonienie kandydata, który będzie reprezentował miasto Ełk w Zgromadzeniu Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna”, który został powołany uchwałą 10 stycznia 2004 r. przez Rady pięciu Gmin i działa przy spółce Eko — Mazury w Siedliskach. Organami Związku są: Zgromadzenie Wspólników oraz Zarząd Związku.

Ponieważ kadencja dotychczasowego przedstawiciela wygasa pod koniec marca tego roku, rada miasta musi wyznaczyć nowego. Na sesji zgłoszono dwóch kandydatów; dotychczasowego, Dariusza Wasilewskiego (DW) oraz Adama Dobkowskiego (KO-L).

Dariusz Wasilewski jest obecnie przewodniczącym Zarządu Związku Międzygminnego, który ma pracować na rzecz Zgromadzenia Wspólników. W poprzedniej kadencji był także radnym miejskim z ramienia DW oraz przewodniczącym Rady Miasta Ełku. W 2018 roku starował do rady powiatu, osiągając wynik 406 głosów, który nie dał mu mandatu.

Adam Dobkowski to obecny radny miejski reprezentujący w Radzie Miasta Ełku klub Koalicja Obywatelska — Lewica pełniący funkcję wiceprzewodniczącego rady.

Radni miejscy wybierali nowego przedstawiciela w głosowaniu tajnym.
Dariusz Wasilewski (nieobecny podczas sesji) został ponownie wybrany na reprezentanta miasta w Związku, wygrywając tylko 1 głosem. Na biorących udział w głosowaniu 19 radnych otrzymał 9 głosów. Na Dobkowskiego zagłosowało 8 radnych. Natomiast 1 głos był nieważny oraz 1 radny wstrzymał się od głosu.

Wydawać by się mogło, że kandydatura Dobkowskiego zostanie przegłosowana przy wsparciu radnych PiS. Wynik jednak pokazał, że być może na linii KO-L / PiS pojawiały się pierwsze zgrzyty, które przesądziły o dzisiejszym wyniku.