Kosztowny chaos śmieciowy. W czerwcu obowiązują dwie uchwały: stara i nowa

Choć od czerwca musimy segregować, to naliczy się nam jeszcze opłaty (13,50 zł/os) za odpady niesegregowane. Jednak zgodnie z obowiązującym prawem powinniśmy płacić 11 zł od osoby, gdyż będziemy segregować — nie mamy nawet innego wyjścia. ; -). Stare opłaty obowiązują do końca czerwca, choć zasady „porządku” śmieciowego się zmieniły. A koszy są nieadekwatne do sytuacji.
Wychodzi na to, będziemy segregować, ale płacić jak za zmieszane — czyli drożej.

Nikt z mieszkańców raczej nie pobiegnie do urzędu, aby na jeden miesiąc zadeklarować odpady selektywne i walczyć o różnicę 2,50 zł/os, nie ma więc o co kruszyć kopii.
Jednak to pokazuje, że miasto mówiąc kolokwialnie, wyłożyło się na śmieciach, bo w czerwcu do interesu będzie musiało dołożyć, o czym mówił sam naczelnik Winkler podczas sesji.

Choć podpisanie nowej umowy na odbiór i transport odpadów jest częścią, która składa się na podwyżkę za śmieci, to jednak nie idzie w parze z uchwałą dotyczącą ustalenia opłaty i wyboru metody, ponieważ ta obowiązywać będzie miesiąc później i to pod warunkiem, że nie będzie w jej sytuacji rozstrzygnięć nadzorczych wojewody.

Jeżeli urząd oficjalnie mówi, że w czerwcu do systemu musi dołożyć, to pojawia się pytanie — z czego?

Bo jeśli założymy, że brakującą kwotę zamierza pokryć z nadwyżki śmieciowej (79.681 zł nadwyżki za 2019 – o takiej kwocie się mówi), to może oznaczać, że obowiązujące, stare jeszcze stawki mogły być zawyżone albo mniej śmieciliśmy? Wątpliwości i pytań jest dużo.
Jeżeli nie z nadwyżki, to „straty” na śmieciach miasto będzie musiało pokryć z budżetu, kosztem np. remontu chodnika.

Chaos, do którego doprowadziły działania naszych włodarzy powoduje to, że nie wiadomo, do którego prawa się dostosować. Segregować i płacić jak za zmieszane, czy nie segregować?
Takich różnych „ptaszków” nasza „reforma śmieciowa po ełcku” ma jeszcze więcej. Będziemy je na bieżąco opisywać.

Sytuacja dotyczy czerwca.