FOTO NADESŁANE/Wojciech Więcko Specjalista ds. komunikacji

Kto i kiedy będzie odbierał śmieci z Ełku

Konsorcjum firm Koma Ełk oraz Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych wygrało przetarg na odbiór posegregowanych odpadów w Ełku. Umowa zacznie obowiązywać od 1 czerwca i będzie realizowana przez dwa lata.

Data jest szczególnie ważna, ponieważ równocześnie oznacza start systemu segregacji odpadów w Ełku. Zamiast dotychczasowych trzech frakcji, każdy mieszkaniec będzie musiał rozdzielić je na pięć grup: odpady biodegradowalne, papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz odpady resztkowe (inaczej odpady zmieszane, czyli takie, których już nie da się posegregować).

Magistrat już od jakiegoś czasu prowadzi akcję informacyjną dotyczącą tej reformy.

– Dla nas realizacja takiej usługi to nic nowego. Zajmowaliśmy się wdrażaniem systemów segregacji odpadów w wielu miastach w północno-wschodniej Polsce i mamy w tym spore doświadczenie – komentuje Jakub Maniak, prezes Koma Ełk Sp. z.o.o. Lada moment Koma do śmietników wstawi przeszło tysiąc nowych pojemników na posegregowane śmieci. Dotychczasowe kosze i kontenery nadal będą wykorzystywane, zostaną tylko specjalnie oznakowane.

Wartość dwuletniej umowy zawartej pomiędzy magistratem a Komą wynosi 11,8 mln zł (brutto). Firma zobowiązała się w niej do odbioru nieczystości według ustalonego harmonogramu, ale też zgodziła się na dodatkowy warunek, czyli będzie odbierać odpady komunalne poza ustalonym terminami na sygnał z urzędu (w terminie do dwóch dni od dnia zgłoszenia). Miasto chce też mieć podgląd do systemu monitorującego trasy przejazdów śmieciarek.

Kto będzie sprawdzać, że śmieci są nieposegregowane ?

W przypadku, gdy odbierający nasze śmieci przedsiębiorca stwierdzi, że właściciele danej nieruchomości nie segregują odpadów, powiadomi o tym fakcie urząd miejski, a śmieci przyjmie jako zmieszane.

Warto pamiętać o tym, że wyrzucanie nieposegregowanych śmieci może nas sporo kosztować.

Wojciech Więcko /RS

• Brawo Panie wójcie. Profesjonalny występ. I glos męski. Gratulacje

• A co się dzieje w gminie, jeśli chodzi o gospodarkę śmieciową? W mieście aż się gotuje z powodu przygotowywanych „nowości”, a w gminie cisza, jak makiem zasiał… Inny kraj? Gminy Ełk nowe reguły sortowania nie dotyczą?

• Nie wiesz to nie dyskutuj. Gmina ma czas do przyszłego roku. Nasz Wójt zarapowal jak profesjonalista i pokonał skrzeczaca ropuchę z Ratusza. To was boli nieudacznicy.

• Cały dramat tego przedsięwzięcia polega na tym, że wysiłek segregacji trafi w ZUO na taśmę do segregacji.

• Nasza miejska władza ma tylko rację i prawdę mówi i nikt więcej poza nimi nie ma nic do powiedzenia. Po prostu nikt się nie zna na śmieciach, na gospodarce, na wszystkim, tylko prezydent z radą i spółki miejskie oni są najlepsi, najmądrzejsi i na wszystkim się znają. Mieszkańcy to barany do płacenia i niedyskutowania.

• możne będzie taniej dla miasta i gmin wydzierżawić zakład segregacji odpadów w siedliskach dla „KOMA” wtedy śmieci by kosztowały 50% tego co teraz proponują nam włodarze.

• @ mieszkancy- a może będzie jeszcze taniej dla miasta i gminy nie wydzierżawiać zakładu segregacji odpadów w siedliskach dla „KOMA” tylko POZWOLIĆ funkcjonować , inwestować i rozwijać się firmie „Dracewicz – Recykling”- którą Urząd Miasta i Prezydent Andrukiewicz poddaje eksterminacji . Może wtedy śmieci by kosztowały 30% lub 25% tego co teraz proponują nam włodarze . Panie Andrukiewicz , Urbański , Hołubowicz , postaram się nie puścić płazem tego co zafundowaliście mi i mojej rodzinie w poniedziałek dnia 18.05.2020 – to był wybryk/ akt chuligaństwa i rozboju przy aprobacie funkcjonariuszy policji i Straży Wiejsko-miejskiej , nie czekając na wyroki sądowe . Pozdrawiam wszelkich „pomocnych” członków Rady Miasta w tym mego bliskiego stryjecznego kuzyna Darka. PS. Darku nie powołuję się na Ciebie , w ogóle nie przyznaję się do tego że jesteśmy rodziiiiiną , choć to mnie boli najbardziej, lecz- Twój wybór. Jesteś miejskim RADNYM moim przedstawicielem ?!?!??????!!!!!!!??!!!!!!???

• Szkoda że tylko pięć grup odpadów, lepiej było by z dziesięć. Jak segregować to na całego. Rowerowi zbieracze się ucieszą bo nie będą musieli kopać w kontenerach tylko cyk buteleczki oddzielnie, puszeczki oddzielnie, złom także. XXI wiek.

• Spółka miejska PUK startuje w przetargu na wywóz śmieci, czy to normalne? Może teraz niech PEC wystartuje w przetargu na dostawę ciepła, a PWiK na dostawę wody? Kto tym kieruje i dopuszcza takie konsorcjum do przetargu?

• @Elza- winszuję toku rozumowania , tylko patrzeć jak PWiK wystartuje na dostawę wody i odbiór ścieków w przetargu z Dracewicz -Recykling i będzie podwykonawcą mojej firmy . Gratuluję Elzie intelektu i zmysłu postrzegania rzeczywistości – Pozdrawiam – Dracewicz Cezary

• Dzięki, ale niestety tak to w naszym kochanym mieście wygląda. Niedługo MZK wystartuje do przetargu na wożenie pasażerów razem z PKS-em i lokalnymi przewoźnikami typu Krzyś, potem PEC z ruskim węglem ( bo najtańszy, ale i najmniej kaloryczny) z Heńkiem co ma parę piecyków do opchnięcia…