foto: FB KRZYSZTOFA WILOCHA

Na Pięknej „na bogato”. Miasto ogłosiło przetarg na park i psi tor

Miasto Ełk ogłosiło przetarg na II etap budowy parku na osiedlu Bogdanowicza. To teren, na którym ma stanąć widokowa wieża. Teraz miasto przystępuje do dalszej realizacji upiększania terenu.

Jak podaje magistrat: w pierwszym etapie inwestycji wykonano: ułożenie przewodów i kabli pod przyszłe oświetlenie i monitoring, pochylnię przy promenadzie, remont chodników, nawierzchnie ścieżek z płyt kamiennych w obrębie placu zabaw oraz dojście do wieży widokowej o długości. 67,85 m, założenie całej zieleni niskiej (trawa z rolki) oraz wysokiej (nasadzenia drzew i krzewów).

Teraz miasto planuje wyposażyć park w elementy dekoracyjne, urządzenia rekreacyjne i wypoczynkowe. Z dokumentów przetargowych wynika, że to park „na bogato”. Oprócz placu zabaw: huśtawek, siatek do wspinania, skakanek czy trampolin, pojawią się leżaki plażowe oraz psi tor z przeszkodami. Dekoracją luksusową, którą można uznać za zbędną i kosztowną fanaberię, ma być rzeźbiony (z betonu lekkiego) napis „PIĘKNA).

Na wyposażenie parku, którego elementem będzie także wieża widokowa, miasto planuje wydać około 1 miliona złotych (koszt bez wieży, rzeźbionych liter i pierwszego etapu budowy). Szacuje się, że całkowity koszt zagospodarowania terenu wyniesie od 2,5 do 3 miliona złotych.

Rozrzutność zarzuca prezydentowi radny Ireneusz Dzienisiewcz.

— Kompletnie niezrozumiała decyzja prezydenta Ełku — mówi radny miejski. — Włodarz ogłasza przetarg 6 listopada, czyli na 9 dni przed złożeniem projektu budżetu na 2020. Powinien poczekać i wspólnie z radnymi podjąć decyzję odnośnie wydania pieniędzy Ełczan. Uważam, że przeznaczenie prawie miliona złotych na kolejny park, jest bardzo nieodpowiedzialnym pomysłem. Przyszłoroczny budżet będzie wiązał się z wieloma ograniczeniami, cięciami i dlatego powinniśmy realizować skromniej projekty związane z upiększaniem miasta. Postępowanie prezydenta miasta w tej sprawie poddaje pod wątpliwość jego gotowość do współpracy z radnymi w kwestiach związanych z budżetem na 2020 r.