Od 1 stycznia 2020 r. zmiany w płaceniu podatków VAT, PIT i CIT

Od 1 stycznia 2020 roku wpłacisz swój PIT, CIT czy VAT na specjalny rachunek bankowy. Mikrorachunek podatkowy to indywidualny rachunek, który będzie służyć do wpłat podatków PIT, CIT i VAT gdzie podatnicy i pracodawcy-płatnicy zapłacą PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego za jego pomocą. Natomiast zwroty nadpłaty podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli np. na twój ROR.

Jak sprawdzić numer swojego mikrorachunku podatkowego?

Mikrorachunek podatkowy sprawdzisz korzystając z generatora lub otrzymasz go w dowolnym urzędzie skarbowym. Wystarczy, że podasz: PESEL – jeśli jesteś osobą fizyczną: nie prowadzisz działalności gospodarczej lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT. NIP podajesz w przypadku, gdy prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś podatnikiem VAT, lub jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne.

Generator działa 24/7. Możesz więc sprawdzić swój mikrorachunek podatkowy w każdym miejscu i o każdej porze, również przez telefon czy tablet. Numer twojego mikrorachunku zawsze będzie taki sam, nawet gdy zmienisz adres, właściwość urzędu skarbowego czy nazwisko. Przed terminem płatności podatku upewnij się, że znasz numer swojego mikrorachunku podatkowego. Bez tego nie zapłacisz należności z tytułu podatków PIT, CIT i VAT.
Na jaki rachunek wpłacać należności podatkowe w przypadku braku numeru PESEL i NIP?

Każdy podatnik w Polsce powinien mieć identyfikator podatkowy – PESEL albo NIP. Jeśli jednak nadal czekasz na decyzję o jego przyznaniu, wpłać należność na mikrorachunek podatkowy twojego urzędu skarbowego, zgodnie z wykazem numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych Krajowej Administracji Skarbowej (obowiązującym od 1 stycznia 2020 r.). Znajdziesz tam również szczegółowe objaśnienia, na który rachunek wpłacać poszczególne podatki.
W takim przypadku podaj w przelewie numer dokumentu, np. paszportu, dowodu osobistego, aby urząd skarbowy mógł cię zidentyfikować i prawidłowo rozliczyć wpłatę.

Co z dotychczasowymi rachunkami?

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT będą aktywne do 31 grudnia 2019 r.,
po tym terminie wpłat należy dokonywać na mikrorachunek podatkowy.
Podatki inne niż PIT, CIT i VAT wpłacisz na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych, zgodnie z wykazem numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych Krajowej Administracji Skarbowej (obowiązującym od 1 stycznia 2020 r.). Znajdziesz tam również szczegółowe objaśnienia, na który rachunek wpłacać poszczególne podatki.

Tu wygenerujesz swój mikrorachunek. https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego