foto: FB KRZYSZTOFA WILOCHA

Radni dali zielone światło dla wieży na Bogdanowicza

Dwunastoma głosami „za”, radni miejscy podczas wczorajszej sesji podjęli uchwałę w sprawie zmiany w budżecie dotyczącej zwiększenia środków na budowę wieży widokowej na osiedlu Bogdanowicza. Kwota, którą musi dołożyć samorząd, wynosi ponad 60 tys. złotych.

Przetarg na wykonanie inwestycji ogłaszano kilka razy. Jednak ze względu na błędy formalne lub przewyższające kwoty te były unieważniane.

Kolejny przetarg na budowlę ogłoszono po raz trzeci na początku września. Tym razem z zamówienia wyłączono monitoring, który ma zostać wg zapewnień „miasta” zainstalowany w drodze innego projektu i zamówienia.
Do ostatniego przetargu przystąpiły dwie firmy. Najtańsza oferta opiewała na kwotę 1 339 470,00 zł brutto, a to oznacza, że miasto musi dołożyć do inwestycji przeszło 60 tys. złotych. W swoim budżecie samorząd miejski na tę inwestycję miał zaplanowany niecały milion trzysta tys. złotych.

Wysoka budowla jest częścią projektu, który nasze miasto realizuje w partnerstwie z Kownem i jest jego liderem. W przypadku rezygnacji z tej inwestycji Ełk mógłby stracić nie tylko opinię wiarygodnego wspólnika, ale także przyczyniłby się do rozwiązania całego projektu ze szkodliwością dla miasta litewskiego, który w swoim zamiarze miał realizację terenu zagospodarowania wokół zabytkowego zamku — taka mniej więcej argumentacja przekonała radnych do podjęcia decyzji w sprawie wybudowania 18-metrowej wieży.

Wieża widokowa to inwestycja, która dzieli ełckie społeczeństwo. Jedni uważają ją za zbędny, brzydki wydatek, drudzy za potencjalną atrakcję turystyczną.

Wyniki głosowania imiennego w sprawie: Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta Ełku na 2019 rok, z autopoprawką dot. zwiększenia środków na budowę wieży widokowej

ZA (12)
Awramik Ewa, Dzienisiewicz Ireneusz, Karpienia Piotr, Klimowicz Robert, Lewandowska Ada, Przygodziński Marcin, Sawczyński Mirosław, Surynt Andrzej, Tyszkiewicz Michał, Wiloch Krzysztof, Wisowaty Bogusław, Wolna Aneta

PRZECIW (1)
Wesołowski Robert

WSTRZYMAŁ SIĘ (7)
Dobkowski Adam, Dracewicz Dariusz, Karaś Rafał, Kemicer Nikodem, Podwojski Idzi, Szelążek Włodzimierz, Wojciechowska Anna

NIEOBECNI (3)
Bartoszewicz Adam, Cegiełka Łukasz, Górski Hubert.