Samoloty „Dromader” pomagają w walce z pożarem w Biebrzańskim Parku

Do akcji gaszenia największego od 10 lat pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym włączyły się również dwa samoloty gaśnicze „Dromader” M18B Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. W okresie od marca do października samoloty stacjonują w Leśnej Bazie Lotniczej „Szymany” w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury. To właśnie z lotniska w Szymanach piloci Leśnej Bazy Lotniczej wykonują codziennie operacje patrolowania lasów Warmii i Mazury z powietrza w celu oceny zagrożenia pożarowego. Podczas akcji gaszenia pożaru każdy samolot „Dromader” zabiera jednorazowo 1800 litrów wody.

– To nasz skarb przyrodniczy i ekologiczny, dobrze, że możemy pomóc – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

– W związku z trwającą walką z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego po raz kolejny przekonujemy się, jak ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej polskich lasów stanowią samoloty. Z zaangażowaniem obserwujemy wymagającą i heroiczną akcję ratowniczą prowadzoną m.in. przez pilotów Leśnej Bazy Lotniczej „Szymany” i cieszymy się, że nasze lotnisko dostarcza infrastrukturę lotniczą niezbędną do prowadzenia tego typu operacji – mówi Tomasz Kądziołka, prezes zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o. zarządzającej Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach.

Zdjęcia  wykonała 10-letnia harcerka Dominika Szczepura, z miejscowości Dolistowo położonej w okolicach trwającego pożaru.