Szpital Pro-Medica pozyskał w ramach konkursu ok. 1 mln zł na utworzenie dziennego domu opieki medycznej

Ministerstwo Zdrowia rozstrzygnęło pilotażowy konkurs na tworzenie i prowadzenie dziennych domów opieki medycznej, w ramach którego projekt szpitala Pro -Medica w Ełku otrzyma dofinansowanie w wysokości ok. 1 mln zł.

Projekt ełckiego szpitala „Pogodna jesień życia – utworzenie dziennego domu opieki medycznej przy szpitalu »Pro-Medica« w Ełku jako alternatywnej formy opieki nad osobami zależnymi, obecnie jest na etapie podjętej decyzji o dofinansowaniu przed zawarciem umowy. Wartość projektu 1 029 651,82 zł, z czego ze środków unijnych finansowane jest 97%, a więc 998 762,26 zł (Europejki Fundusz Społeczny – Wiedza Edukacja Rozwój).

Pozostałe 30 889,56 zł będą pokryte ze środków spółki. Termin rozpoczęcia realizacji zostanie określony w umowie. Czas realizacji projektu będzie obejmował 24 miesiące, z czego max. 6 miesięcy będzie przeznaczone na dostosowanie pomieszczeń, ich wyposażenia i zorganizowania DDOM, natomiast minimum 18 miesięcy ma być przeznaczone na działalność Dziennego Domu Opieki Medycznej. Celem projektu jest udostępnienie alternatywnej formy opieki nad osobami zależnymi, w tym osobami 65+ z obszaru miasta Ełk oraz gminy wiejskiej Ełk poprzez utworzenie dziennego domu opieki medycznej w ramach struktury Szpitala „Pro-Medica” w Ełku.
Opieką DDOM zostaną objęte:
osoby niesamodzielne, w szczególności osoby powyżej 65 r.ż., których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a jednocześnie nie wymaga całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego realizowanego w trybie stacjonarnym.

Pacjentami DDOM zostaną osoby wymagające, ze względu na stan zdrowia:

• świadczeń pielęgnacyjnych,
    opiekuńczych,
    rehabilitacyjnych,
    kontynuacji leczenia, a niewymagających hospitalizacji w oddziale szpitalnym, którzy w ocenie (skala Barthel) otrzymali 40-65 punktów.

Dodatkowo pacjentem DDOM będzie mogła zostać osoba m.in.:
bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, której stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, kompleksowych działań usprawniających i przeciwdziałających postępującej niesamodzielności oraz wsparcia i edukacji zdrowotnej.
W projekcie przewidziano realizację następujących zadań:

• Prace adaptacyjne i zakup wyposażenia na potrzeby DDOM
    Zakup sprzętu medycznego, w tym rehabilitacyjnego na potrzeby DDOM
    Prowadzenie dziennego domu opieki medycznej
    Działania edukacyjne

Podstawowe dokumenty źródłowe, na podstawie których nastąpi kwalifikacja pacjentów do DDOM: skierowanie lekarza POZ lub lekarza ubezpieczenia zdrowotnego udzielającego świadczeń w szpitalu, karta oceny stanu klinicznego sporządzana z zastosowaniem skali poziomu samodzielności (skala Barthel), dokumentacja medyczna, dowód osobisty.

autor: UM/EŁK