Wiedzą, jak wyłudzić kasę od przedsiębiorcy

Założyłeś firmę i po kilku dniach otrzymałeś list z nakazem zapłaty? Nie daj się oszukać i nie płać! Rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest bezpłatna.

Pani Alicja z Ełku zarejestrowała działalność gospodarczą 2 listopada. Dwa dni później otrzymała pismo z firmy RDGIF, że musi zapłacić 195 zł za wpis do Rejestru Działalności Gospodarczych i Firm. Kolejne pismo, tym razem z firmy CEDG, odebrała 6 listopada. Widniał w nim zapis o konieczności uiszczenia opłaty rejestracyjnej, w wysokości 280 zł, za wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych. Z kolei, w ostatnim piśmie, które przyszło 8 listopada, firma CEODG życzyła sobie 200 zł za wpis do rejestru. Kobieta, na szczęście, nie dała się oszukać.
– Kiedy zakładałam firmę, pracownik Urzędu Miasta w Ełku, ostrzegł mnie, że mogę otrzymać tego typu pisma, ale w żadnym wypadku nie powinnam płacić żądanych kwot, gdyż rejestracja w CEIDG jest darmowa – mówi pani Alicja. – Pisma faktycznie wyglądały na urzędowe, miały pieczątki, powoływano się w nich na konkretne ustawy. Myślę, że niejeden przedsiębiorca mógłby się na to nabrać.

MINISTERSTWO OSTRZEGA
Na stronie Ministerstwa Gospodarki widnieje komunikat, w którym czytamy: „Na rynku funkcjonują firmy komercyjne przesyłające przedsiębiorcom oferty dokonania wpisu do prowadzonych przez siebie rejestrów. Wpis do tych rejestrów nie upoważnia do wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Polski. Ma on charakter czysto informacyjny czy reklamowy. Podanie przez przedsiębiorców swoich danych takim firmom, a także wniesienie ewentualnych opłat, jest całkowicie dobrowolne”.

NIE KAŻDY CZYTA JEDNAK KOMUNIKATY
— Pracownicy Biura Działalności Gospodarczej UM w Ełku, którzy pośredniczą w przesyłaniu wniosków CEIDG-1 do systemu CEIDG, każdorazowo informują przyszłych przedsiębiorców o przepisach w tym zakresie – mówi Izabela Wyszomirska, starszy specjalista ds. obsługi przedsiębiorców Urząd Miasta Ełku. – Ponadto na podany przez przedsiębiorcę we wniosku CEIDG-1 adres poczty elektronicznej system CEIDG wysyła automatycznie, poza potwierdzeniem wpisu, wiadomość z informacją, że dokonanie wpisu do CEIDG, zarówno w zakresie rozpoczęcia wykonywania działalności, jak i jej zaprzestania, jest bezpłatne.

OSZUŚCI SĄ BEZKARNI
Od początku funkcjonowania CEIDG (1 lipca 2011 r.) zidentyfikowano blisko 30 firm, prowadzących rejestry komercyjne i jedną firmę wskazującą, że działa jako komornik w imieniu wierzyciela, którym jest CEIDG.
– Ministerstwo Gospodarki w latach 2011-2014 (I pół.) przekazało do prokuratur blisko 160 zgłoszeń, dostarczonych przez osoby prywatne oraz instytucje zaniepokojone procederem — informuje Departament Komunikacji Społecznej Ministerstwa Gospodarki. – W sprawie tych zgłoszeń wystosowano do prokuratur łącznie 32 pisma zawiadamiające o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, w tym 3 do prokuratora generalnego. Na ogół prokuratury albo odmawiają wszczęcia dochodzenia (rzadko śledztwa), a wszczęte umarzają.
Od początku roku 2014 r. minister gospodarki zażalił w sumie 9 postanowień prokuratorskich (w tym jedno dotyczące odmowy przyjęcia zażalenia).
– Sąd rozpatrzył (stan na maj 2014 r.) 4 z tych 9 zażaleń i wszystkie uznał za bezzasadne, utrzymując tym samym w mocy postanowienia prokuratorów — informuje Departament Komunikacji Społecznej MG. – Według prokuratur, jak i sądów, brak dokonania zapłaty i sposób formułowania pism, z których nie wynika jednak przymus dokonania poszczególnych wpłat, nie wyczerpuje znamion przestępstwa oszustwa lub jego usiłowania. Dotychczas tylko w jednej ze spraw, dotyczącej Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorcach, postawiono akt oskarżenia.
Od września 2014 r. kierowane do MG sprawy i zawiadomienia o komercyjnych rejestrach przekazywane są zbiorczo, raz w miesiącu, do Prokuratury Generalnej, do Departamentu Postępowania Przygotowawczego, w celu bezpośredniego nadzoru i prowadzenia tych spraw.
– Według stanu na 30 listopada 2015 r., począwszy od 22 września 2014 r., przekazano łącznie do Prokuratury Generalnej 132 takie zawiadomienia — informuje Departament Komunikacji Społecznej MG.
Łącznie liczba przekazanych organom ścigania zawiadomień, od początku funkcjonowania CEIDG, sięgnęła prawie 300.

CZY JEST SZANSA NA ODZYSKANIE PIENIĘDZY?
Jeżeli przedsiębiorca dostanie list zawierający nakaz zapłaty za wpis do rejestru, może złożyć na Policji zgłoszenie w sprawie wyłudzenia nienależnego świadczenia.
– Przedsiębiorca, który już dokonał wpłaty, może wystosować wezwanie do firmy o zwrot zapłaconej kwoty – mówi Izabela Wyszomirska. – W przypadku, gdy będzie ono nieskuteczne, może wystąpić na drogę sądową, składając pozew przeciwko firmie, która jego zdaniem dokonała wyłudzenia.
Czar