Wygramy wybory i rozliczymy PiS!

Bojowe nastroje panowały podczas drugiego już spotkania ełckiego Klubu Obywatelskiego, który działa pod hasłem: „Czas na nową jakość w życiu publicznym”.
Krytyka zmian wprowadzanych przez rządy Prawa i Sprawiedliwości i wizja innego funkcjonowania instytucji państwa były motywami przewodnimi tego wydarzenia.

W spotkaniu zorganizowanym przez ełckie struktury Platformy Obywatelskiej wzięło udział trzech posłów tej największej partii opozycyjnej.

Wszyscy oni nie pozostawiali na rządzących suchej nitki, krytykując ich za niszczenie mechanizmów demokracji.

– Na dyskusję o fundamentalnych zmianach w edukacji był zaledwie miesiąc, zaś kilkaset ustaw i artykułów zostały przegłosowane w trzy godziny – podkreślała Kinga Gajewska-Płochocka, posłanka PO.
– A przecież nie chodzi o samą likwidację gimnazjów, ale też o zmiany w podstawach programowych. Zmiany w edukacji wpisują się w wojnę z samorządami, bo to na ich barkach spoczywa cały proces konkretnych decyzji, szczególnie tych dotyczących zwalniania nauczycieli. Pani minister edukacji zarzeka się, że żadnych redukcji nie będzie, tymczasem z analiz arkuszy organizacyjnych wynika, że pracę straci co najmniej 9 tys. nauczycieli zatrudnionych na czas nieokreślony, a tych, którzy maja umowy czasowe zwalnianych będzie o wiele więcej.
Arkadiusz Myrcha, poseł PO, zwracał uwagę na kolejne niebezpieczne zakusy rządzących, tym razem związane ze zmianami ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych, czyli instytucjach zajmujących się kontrolą samorządów oraz zmianą ordynacji wyborczej.

– Regionalne Izby Obrachunkowe mogą stać się takim młotem na niewygodnych prezydentów, wójtów czy burmistrzów- uważa Arakdiusz Myrcha. – Nie mamy też pewności, czy pół roku przed wyborami samorządowymi będziemy znali ich reguły, czyli ordynację wyborczą. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie wiąże przecież tej władzy, a zmiana w ordynacji może być wprowadzona na dwa albo trzy miesiące przed dniem głosowania.

Na pytanie z sali dotyczące rozliczenia obecnie rządzących po przejęciu władzy padła klarowna deklaracja.
– Wygramy wybory i unormujemy sytuację w Trybunale Konstytucyjnym, prokuraturze i wymiarze sprawiedliwości – zapewnia Arkadiusz Myrcha.

– Te sprawy i nieprawidłowości, o których teraz mówimy powrócą i zobaczymy jak się zachowa prokuratura bez politycznego już nadzoru. Będzie tez wniosek o Trybunał Stanu dla prezydenta Andrzeja Dudy.
Adam Dobkowski, szef ełckich struktur PO i koordynator spotkania był z niego zadowolony.

– Dyskusja była bardzo owocna – mówi Adam Dobkowski. – Na nasze spotkania przychodzą nie tylko sympatycy opozycji, ale też obecnej władzy, którzy bronią jej i jej racji. Cieszy mnie, że po zderzeniu z faktami potrafią oni zmienić zdanie i podejście do sytuacji w naszym kraju.