foto: pixabay

Zakaz sprzedaży alkoholu nocą w „rękach” samorządu

Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy w godz. od 22 do 6.00, zmniejszenie ilości pozwoleń na sprzedaż czy ograniczenie miejsc ze sprzedażą napojów alkoholowych — to m.in. jedne z narzędzi, jakie otrzymały samorządy do walki z alkoholizmem. Sejm właśnie uchwalił ustawę o ograniczeniu sprzedaży alkoholu.

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wprowadza nowe przepisy, które mają umożliwić gminom ograniczenie dostępu do alkoholu, także tego z zawartością 4,5 proc. alkoholu. To oznacza, że samorząd będzie mógł ograniczyć także punkty ze sprzedażą piwa. Będzie mógł także zakazać sprzedaży alkoholu w nocy. Co więcej, gminy będą mogły zastosować szerszy krąg ograniczeń spożywania alkoholu w miejscach publicznych.
Zmieni się także sposób reklamowania piwa. Do tej pory mogło ono być reklamowane od godz. 20.00. Po wejściu przepisów w życie emisja reklamy będzie możliwa dopiero po godzinie 23.00. do 6.00. W dalszym ciągu obowiązuje zakaz reklamy napojów alkoholowych w nieograniczonej przestrzeni publicznej- Internecie. Nowelizacja przepisów ma wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.