Zmiany w rejonizacji ełckiej prokuratury

Zgodnie z rozporządzeniem ministra sprawiedliwości w sprawie utworzenia Wydziałów Zamiejscowych Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zostaną wprowadzone zmiany, które będą dotyczyć miasta Ełku.

Zmiana polegać ma na tym, że teraz właściwą prokuraturą okręgową dla naszego miasta będzie prokuratura w Suwałkach, a nie jak było do tej pory prokuratura w Olsztynie.

Suwalska okręgówka obejmie obszary prokuratur w Ełku, Olecku, Augustowie, Sejnach i Suwałkach. Prokuratura Rejonowa w Ełku obejmie takie gminy jak: Ełk, Kalinowo, Prostki i Stare Juchy. Zmiany w prokuraturze przyczynią się także do zmian w sprawie ustalenia siedzib dla sądów apelacyjnych, okręgowych i sądów rejonowych.

W związku z tym właściwym do rozpatrywania spraw ełckich sądów rejonowych jest Sąd Okręgowy w Suwałkach.

Zmiana rejonizacji według ministra ma na celu rozbicie natłoku spraw w Olsztynie i przeniesienie ich do Suwałk, bo jak wynika z uzasadnienia, miały one najmniejszą liczbę prowadzonych spraw ze względu właśnie na ograniczenia obszarowe. Jako argument podaje się też, że z miasta Ełku jest bliżej (54 km) do Suwałk, co ma organizacyjnie ułatwić dostęp do tych placówek.
Renata Szymaszko/Miasto-gazeta.pl