foto: nadesłane

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze Św. Wojciecha. Po niej uczestnicy udali się do Kurii Biskupiej, gdzie miała miejsce część oficjalna uroczystości. Podopieczni WTZ-ów przywitali zaproszonych gości piosenkami, które zdobyły wyróżnienia na 10. Festiwalu Piosenki Osób Niepełnosprawnych „Magiczny mikrofon” w Węgorzewie oraz na Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych w Kętrzynie. Piosenkę „Płoną góry, płoną lasy” Czerwonych Gitar zaśpiewał Zbyszek Jabłoński, zaś „Bal wszystkich świętych” Budki Suflera, Łukasz Apacki. Walca zatańczyły zaś dwie pary: Izabela Wiszowata i Iwo Arciszewski oraz Aneta Rybicka i Kamil Sadkowski.

Po artystycznym wstępie, gości przywitała prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej, Joanna Hirsztritt.

– Chcielibyśmy, aby to dzisiejsze spotkanie było wyrazem naszej ogromnej wdzięczności za nieustanne wsparcie, władzom samorządowym i kościelnym, rodzicom i opiekunom, a także pracownikom warsztatów — powiedziała Joanna Hirsztritt. – 21 lat temu grupę rodziców dzieci niepełnosprawnych, których „skrzyknęli” państwo Arciszewscy, przygarnął pod swoje skrzydła biskup Wojciech Zięba. Pomógł stworzyć w Ełku miejsce pracy, ale też rehabilitacji i terapii, osobistego wzrostu, miejsce, gdzie bezpiecznie i dobrze spędzały czas dorosłe osoby niepełnosprawne. Kolejne 20 lat życia państwo Arciszewscy związali z warsztatami. Pani Helena Arciszewska jako prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej, a pan Paweł jako kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej. Z perspektywy moich, niespełna 2 lat pełnienia funkcji prezesa KSNDE, dopiero jestem w stanie w pełni docenić ogrom poświęcenia, zaangażowania i oddania tych osób.

O potrzebie stworzenia warsztatów oraz o tym, jakie były początki WTZ opowiedział Paweł Arciszewski, pierwszy kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ełku.
– Dawno temu grupa rodziców niepełnosprawnych dzieci spotkała się, aby stworzyć koło — powiedział Paweł Arciszewski. – Była to grupa nieformalna, która działała dla własnych potrzeb, poprzez wymianę doświadczeń i omawianie zdobytych informacji ze źródeł pomocowych. Z czasem dzieci stały się pełnoletnie i nie wiadomo było, jak można im pomóc. Jedna z matek, Helena Arciszewska, spotkała się z ówczesnym biskupem, a on skontaktował ją z księdzem Tadeuszem Hermanem. Tych dwoje ludzi obarczyło się poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, jak wesprzeć w życiu osoby sprawne inaczej. Praca ta nie ograniczyła się tylko do zbierania informacji na terenie miasta czy województwa. Poszukiwania ogarnęły sporą część Polski, aż kiedyś natrafiono pod Warszawą na Warsztaty Terapii Zajęciowej. Ten pomysł spodobał się. Powstało Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej, które 31 lipca 1996 r. podpisało umowę o utworzeniu działalności ełckiego WTZ.

Od 1 sierpnia byłem zatrudniony jako kierownik tej placówki. Rozpoczęto remont w lokalu przy ul. Słowackiego, ruszyły czynności przy zagospodarowaniu nowego zakładu pracy, tworzono regulaminy. 7 października rozpoczęły się zajęcia dla pierwszych 15 uczestników.

Od września 2006 siedziba Warsztatów Terapii Zajęciowej znajduje się przy ul. Kolejowej. Na zajęcia uczęszcza obecnie 45 uczestników, którzy mają do dyspozycji 10 pracowni: ceramiczną, krawiecką, modelarską, muzyczno-teatralną, plastyczną, pracy biurowej, rehabilitacyjną, techniczną, tkacko-hafciarską oraz życia codziennego.

wtz-elk-33-kopiowanie

– Nasi uczestnicy corocznie zyskiwali i zyskują uznanie, zdobywając nagrody i wyróżnienia — powiedział Paweł Arciszewski. – Warto podkreślić dwukrotne zdobycie I miejsca w plastycznym konkursie „Świat NIKIFORÓW”, nie wspominając o sukcesach teatru „ZgiEłk”. Organizowaliśmy wystawy twórczości i rzemiosła artystycznego i miting w biegach przełajowych oraz ciekawe wycieczki. Dwukrotnie byliśmy na Litwie i w Rzymie. Przez 3 lata działała przy naszym WTZ świetlica rehabilitacyjna.

To tylko nieliczne z sukcesów WTZ-ów, które wymienił podczas obchodów 20-lecia Paweł Arciszewski. Nie zabrakło gratulacji i życzeń oraz okolicznościowego tortu.
– Kamil ma 28 lat i jest na warsztatach trzeci rok — mówi pani Krystyna. – Ukończył szkołę podstawową i gimnazjum, później przysposobienie do pracy jako ogrodnik terenów zielonych. Zrobił sobie krótką przerwę na odpoczynek i razem przyjechaliśmy tutaj zapytać, czy może uczęszczać na warsztaty. Jestem bardzo zadowolona, bo tutaj syn się rozwija w różnych kierunkach. Maluje i tańczy, a przede wszystkim spędza miło czas w gronie kolegów i koleżanek. Te warsztaty naprawdę bardzo dużo mu dają.

W uroczystych obchodach 20-lecia Warsztatów Terapii Zajęciowej udział wzięli m.in. z-ca prezydenta Ełku Artur Urbański, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Iwona Nowakowska, przedstawiciele Rady Powiatu Ełckiego i Rady Miasta Ełku, komendanci służb mundurowych, zaprzyjaźnieni przedsiębiorcy, pracownicy WTZ, rodzice oraz podopieczni.
Agnieszka Czarnecka