30 czy 32 zł? Kolejna podwyżka opłat za śmieci w Gminie Ełk. Decyzja już 28 maja

Mieszkańcy Gminy Ełk muszą znów przygotować się na zmianę opłat za wywóz odpadów komunalnych. Projekt nowej uchwały znalazł się już w porządku obrad najbliższej sesji Rady Gminy Ełk. Zaktualizowane stawki mają wejść w życie 1 lipca 2026 r.

W poniedziałek podczas posiedzeń Komisji Rolnictwa oraz Komisji ds. Budżetu i Finansów radni opiniowali projekt nowych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. „Konieczność” waloryzacji stawek pojawia się zaledwie kilka miesięcy po poprzedniej podwyżce, którą przegłosowano pod koniec 2025 roku.

Obecnie obowiązująca stawka wynosi 25 zł miesięcznie za osobę. Pierwotny projekt przygotowany przez Gminę zakładał wzrost tej opłaty do 32 zł. W trakcie prac w komisjach radni pochylili się nad tą propozycją i ostatecznie ustalili rekomendowaną kwotę na poziomie 30 zł od osoby.

Projekt uchwały (druk nr 38/2026) został już oficjalnie ujęty w porządku obrad sesji Rady Gminy Ełk. Mimo wypracowanej na komisjach rekomendacji, ostateczny koszt wywozu śmieci wciąż pozostaje niewiadomą. Dopiero podczas czwartkowej sesji, 28 maja, dowiemy się, czy ostatecznie przegłosowana zostanie kwota 30 zł zaproponowana przez radnych, czy jednak wejdzie w życie pierwotny projekt Gminy zakładający stawkę w wysokości 32 zł.

Jeśli Rada Gminy przyjmie uchwałę, nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 lipca 2026 r. (jednak nie wcześniej niż po upływie 14 dni od ogłoszenia dokumentu w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego).