Demografia dzieci w powiecie ełckim
Ostatnie dane dotyczące urodzeń w województwie warmińsko-mazurskim w Banku Danych Lokalnych GUS zostały opublikowane w lipcu 2023 roku. Według nich rok wcześniej urodziło się 9913 dzieci: 5065 chłopców i 4848 dziewczynek. Jak ma się ta liczba do danych z przeprowadzanego rok wcześniej spisu powszechnego? W samym powiecie ełckim było wówczas 14546 dzieci do 14 roku życia włącznie: 7408 chłopców oraz 7138 dziewczynek.
Co ciekawe, 3647 rodzin korzysta w naszym powiecie z programu Karta Dużej Rodziny. To oferta przeznaczona dla rodzin wielodzietnych, zapewniająca różnorodne zniżki i ulgi, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu i wspierają budżety domowe.
Infrastruktura opieki nad dziećmi w powiecie ełckim
Instytucje w powiecie ełckim oferują różnorodne formy opieki nad dziećmi, co jest szczególnie ważne dla rodziców pracujących oraz tych, którzy chcą zapewnić swoim pociechom najlepsze warunki do rozwoju. Na terenie powiatu znajduje się 6 żłobków i klubów dziecięcych, które oferują łącznie 404 miejsc dla dzieci. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na miejsca opieki nad najmłodszymi, które umożliwiają rodzicom łączenie obowiązków zawodowych z rodzicielskimi.
Ze względu na brak miejsc w żłobkach lub chęć zapewnienia dziecku opieki w domu, wielu rodziców decyduje się na zatrudnienie niani. Liczby osób zajmujących się zawodowo opieką nad dziećmi są jednak trudne do oszacowania. Według danych z BDL GUS, bazujących na Centralnym Rejestrze Ubezpieczonych ZUS, w 2022 roku w całym województwie warmińsko-mazurskim miało być zaledwie 271 niań. Tymczasem w serwisie niania.pl znajduje się 745 opublikowanych ogłoszeń opiekunek poszukujących pracy w tym zawodzie, z czego 29 w samym powiecie ełckim.
Opieka przedszkolna i edukacja
Jeżeli chodzi o opiekę dla nieco starszych dzieci, w powiecie ełckim znajduje się 30 przedszkoli i punktów przedszkolnych. Edukację w szkołach podstawowych odbiera natomiast 7281 dzieci. Takich placówek mamy w naszym powiecie 24.
Dzieci w powiecie ełckim, stanowiące istotną część społeczności lokalnej, wymagają szczególnej uwagi w kontekście rozwoju infrastruktury edukacyjnej i opiekuńczej. Demografia wskazuje na znaczną liczbę dzieci w różnym wieku, co stawia przed powiatem wyzwania związane z zapewnieniem odpowiednich warunków do nauki, rozwoju i codziennego życia.
Źródło: opracowane przez niania.pl na bazie danych udostępnianych przez Bank Danych Lokalnych GUS.