Miasto-gazeta.pl
ełcki portal informacyjny

Dobro Wspólne pyta o mandat radnego

Klub miejskich radnych Dobra Wspólnego złożył do przewodniczącego Rady Miasta Ełku wniosek o wyjaśnienie doniesień dotyczących fundacji, z którą współpracuje radny Hubert Górski. Fundacja otrzymała lokal komunalny w kamienicy „pozarządowej” przy ulicy Małeckich 3 w Ełku. Sprawą ma zająć się Komisja Rewizyjna.

Radnych DW zaniepokoiła wypowiedź radnego Ireneusza Dzienisiewicza, który podczas listopadowej komisji budżetu powiedział, że „…radny Górski, nie tak dawno w ogólnopolskiej gazecie chwalił się, że prowadzi fundację wspólnie ze swoim partnerem. Fundację, która działa na terenie Ełku, i ma prawo, ma prawo wiele rzeczy robić, ale ta fundacja, otrzymała w budynku miejskim lokal, który ma ponad sto parędziesiąt metrów kwadratowych i to lokal, o który ubiegała się parę miesięcy wcześniej inna organizacja pozarządowa, która tego lokalu nie dostała. […] Lokal (red.) jest wynajmowany na preferencyjnych warunkach, jak wszystkie zresztą w tym budynku i fundacja płaci za ten lokal około ośmiu złotych miesięcznie, co jest około jednej czwartej, jednej trzeciej ceny rynkowej, jaka za takie lokale obowiązuje, gdyż jest to lokal w ścisłym centrum miasta. I fundacja w ten sposób oszczędza około dwóch i pół, trzech tysięcy miesięcznie, a w skali roku trzydzieści pięć tysięcy złotych. […]”.

Jeszcze podczas komisji, parę minut później, Dzienisiewcz doprecyzował swoją wypowiedź, prostując, że stawka 8 zł dotyczy metra kwadratowego.

Zgodnie z prawem „Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności”. I to w myśl tego przepisu DW stawia pytania.

  •   Czy radny Górski prowadzi jakąkolwiek działalność na mieniu miasta Ełku?
  • Na jakiej podstawie fundacja otrzymała lokal z zasobów miasta? Czy lokal został użyczony, wynajęty? 
  • Dlaczego wspomniana przez radnego Dzienisiewicza druga organizacja nie „dostała” tego lokalu i czy uniemożliwiło jej to funkcjonowanie?
  •  Czy i jeżeli tak, na jakiej podstawie lokal w centrum miasta jest wynajmowany na preferencyjnych warunkach, na jakiej podstawie wyliczona jest stawka ośmiu złotych za metr kwadratowy, czy preferencja dotyczyła tylko lokalu zajmowanego przez omawianą fundację?
  • Czy zostały zachowane procedury użyczania/wynajmowania lokali w tym przypadku, jeżeli nie, jakie nieprawidłowości wystąpiły?
  •  Czy w związku z prowadzeniem działalności przez radnego Górskiego (zgodnie z wypowiedzią radnego Dzienisiewicza) na mieniu Gminy Miasta Ełku, nie są łamane przepisy dotyczące wykonywania mandatu radnego? 
  •  Czy w związku z informacjami posiadanymi i wygłoszonymi podczas komisji nie należy wygasić mandatu Radnego Miasta Ełku, Hubertowi Górskiemu? (sic).

Radny Górski na razie nie chce komentować sprawy, ale mówi, że „w tej sprawie w odpowiednim czasie wydam stosowne oświadczenie, które również przekażę państwa redakcji”.

Komentarz redakcyjny

Spośród wszystkich pytań, które stawia DW, tylko dwa z nich mają znaczenie dla „wygaszenia” mandatu. Dziwi nas fakt, że radni Dobra Wspólnego dopiero teraz zauważają, że wynajęcie lokalu od „miasta” przez fundację może budzić wątpliwości. Jeszcze nie tak dawno radny Michał Tyszkiewicz pozwolił na swojej komisji „reklamować” fundację związaną z Górskim pod pozorem sprawozdania z działalności tejże fundacji.

Jeszcze bardziej dziwi nas to, że wygadany na co dzień Górski praktycznie milczy w tej sprawie -może nie wie co powiedzieć? Nie bardzo wiadomo, na co też czeka. Czy oświadczenie wyda dopiero wtedy, kiedy sprawa nabierze rozpędu? Brak konkretnej odpowiedzi w tej sprawie pozwala myśleć, że na dziś Hubert Górski się nie broni.

Czy Dobro Wspólne otworzyło puszkę Pandory i czy radny Górski kwalifikuje się wygaszenia mandatu, przeczytacie w wydaniu papierowym w następnym tygodniu?

Pod wnioskiem podpisali się: Bogusław Wisowaty, Michał Tyszkiewicz, Emilia Górska, Aneta Wolna, Mirosław Sawczyński, Andrzej Surynt, Nikodem Kemicer.

Komentarze

10 Komentarze

  • A jestem ciekawy wyników wszczęcia działań dot. tego radnego 🙂 Czy to gównoburza mająca na celu przykrycie większej afery – podwyżek diet radnym?
    Górski zatrudniony jest w Techpalu sp. z o.o. oraz MDDP sp. z o.o. Akademia Biznesu sp. k. (teraz ADN Akademia, etc.) – https://bip.elk.warmia.mazury.pl/system/obj/31307_Gorski.pdf
    Stare dane, czekamy na oświadczenie majątkowe radnego za 2021, ale to trochę potrwa.
    Ale, żeby było ciekawiej :
    Zgodnie za to z przepisami prawa (art. 24a i 24b o samorządzie gminnym) w 2019 r. (i zgodnie z oświadczeniami składanymi w roku 2020) radni :
    Dzienisiewicz pracował w spółce miejskiej (jednostce budżetowej) : MOSiR w Ełku.
    Awramik – SP nr 2 w Ełku ,
    Lewandowska – SP nr 3 w Ełku,
    Surynt – ECK,
    Wiloch – Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Eko-Mazury sp. z o.o.

    Boguś, co Ty na to? Co byś powiedział w Radio5?

    Górski z kolei mógłby naruszyć art.24f w/w ustawy : „Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.”.
    Można sobie poszukać o spółce Akademia MDDP i ADN Akademia czy naruszył prawo.
    Ciekawe jestem ustaleń Szanownej Komisji…

    A teraz do prawdziwego tematu :
    To jak z tymi podwyżkami diet dla radnych? W końcu Ełk stać na wszystko, dziwi mnie zatem podwyżka podatku od nieruchomości, skoro stać Ełk na (prawie) maksymalne diety radnym. Chyba trzeba będzie w takim razie zwolnić wszystkich w Ełku z płacenia podatku od nieruchomości i opat za wieczyste użytkowanie. Nie da się? Uchwała w sprawie diet radnym pokazała, że Ełk ma hajs, więc nie biadolmy, że nie ma kasy na inne rzeczy, w tym dla zwykłych ełczan. Koniec z biadoleniem o budżecie! W końcu za tej kadencji Rady Miasta załataliśmy dziurę budżetową i została nadwyżka na diety radnym! SUKCES!!!!
    Ale jeszcze przydałaby się kontrola Szanownej Komisji dot. wykonywania obowiązku art. 25 ust.3 w/w ustawy:
    „Pracodawca obowiązany jest zwolnić radnego od pracy zawodowej w celu umożliwienia mu brania udziału w pracach organów gminy.”. To poprosimy listy obecności z zakładów pracy. Pro forma, bo wiadomo, że wszystko jest uczciwe, ale niech będzie pokazane, bo niektórzy mogą w to nie wierzyć, że radni uczestnicząc w sesji mają zwolnienie od pracodawcy.
    I jeszcze jedno : w orzecznictwie sądów administracyjnych wskazuje się, że dietę należy postrzegać wyłącznie w kategoriach zwrotu kosztów związanych z pełnieniem funkcji radnego. Oznacza to, że dieta ma typowo kompensacyjny charakter, środki uzyskiwane przez radnego w ramach przysługującej mu diety, mają w istocie tylko i wyłącznie minimalizować poniesione koszty wynikające z potrącanego mu wynagrodzenia za pracę na skutek uczestniczenia w aktywności organu stanowiąco-kontrolnego, np. udział w sesji rady czy w posiedzeniach komisji stałych lub doraźnych tego organu (Lewandowski Tomasz, Podwyżka wynagrodzeń pracowników samorządowych z wyboru oraz diet radnych – komentarz praktyczny)…
    No comment?

    • Żaden z przytoczonych argumentów (przepisy prawa) nie ma zastosowania do wyżej wymienionych radnych, prawda pani redaktor?

      • „strzał w kolano”: no, ale „nic…” napisał/a, że wskazani radni zgodnie z prawem są zatrudnieniu w tych jednostkach organizacyjnych miasta + Eko-Mazury. Ty temu zaprzeczasz, czyli wg ciebie ci radni są zatrudnieni niezgodnie z prawem… weź wytłumacz…
        MOSiR i szkoły podstawowe – jednostki budżetowe miasta Ełk,
        ECK – jednostka posiadająca osobowość prawną.
        Z kolei właścicielem Eko-Mazur jest Związek Międzygminny „Gospodarka Komunalna” w Ełku, w której członkiem jest także Miasto Ełk. W zarządzie Związku z ramienia Miasta Ełku widać, że zasiada były radny (chyba z DW?)Pan Dariusz Wasilewski : http://elk-ekomazury.bip-wm.pl/public/?id=83457
        „strzał w kolano” : więc gdzie to naruszenie prawa? „nicsięniestało” (ludzie weźcie ogarnijcie się z tymi ksywami, no ale będę kontynuować tradycję;)) napisał/a prawdę.

  • Panie Wisowaty- spojrzy pan w lustro w czasie golenia. Lustro wszystko oddaje nie kłamie !

    • Nie rozumiem komentarza -przejawia zazdrość względem radnego czy brak tolerancji dla osób o większej wadze czy o co chodzi? Dlaczego Pani redaktor wstawiła zdjęcie tylko radnego Wisowatego a nie wszystkich radnych podpisujących wniosek czy poprostu któregoś jeszcze?? W jakim celu jest takie działanie?? Narażenie na uszczypliwości dotyczące wyglądu??

      • „Anonim” trzeba czytać ze zrozumieniem. Nie oceniam wizerunku ale działalność p.Wisowatego!

        • Proszę pisać ze zrozumieniem – w lustrze jest pokazana działalność podczas golenia?? z tego co wiem lustro pokazuje wizerunek a nie działalność.

  • Dawno temu pisałem że ten Górski to podejrzany gość i po ryju kiedyś mało nie dostał w chemiaku . A tu cfaniaczek sobie interesik robi na naszym, miejskim majątku. To jest afera na wielką skalę. Szybko trzeba usunąć gościa z rady miasta i musi zwrócić pobrane diety.

    • Myślał, że dzięki orientacji nikt go nie ruszy, przeca jest zakaz społeczny ruszać LGBTQRxyz . Napisała o nim wyborcza toć już był jak celebryta, który przejechał babcie na pasach bez prawka i go uniewinnili, bo babcia za szybko na pasy weszła

  • UPS a taki ładny był, amerykański 😀 ale spoko zaraz się rozpęta burza o dyskryminację ze względu na orientację i zamiecie się pod dywan, no bo jak można prześladować LGBT

Comments are closed.