Two unrecognizable polish police officers on a street

DONOSY W EŁCKIEJ POLICJI-zawiść czy powołanie

EŁK: ZABAWA MUNDUROWYCH  ZAKOŃCZONA POSTĘPOWANIEM DYSCYPLINARNYM

LATEM UBIEGŁEGO ROKU EŁCCY POLICJANCI (PO SŁUŻBIE) POSTANOWILI W WEEKEND SPOTKAĆ SIĘ NA PRYWATNEJ POSESJI, POŁOŻONEJ NAD JEZIOREM. NA TĘ IMPREZĘ ZABRALI ZE SOBĄ DMUCHANEGO „GOŚCIA”, KTÓRY STAŁ SIĘ PRZYCZYNĄ PÓŹNIEJSZYCH KŁOPOTÓW. NADMUCHANA LALKA POZOWAŁA DO ZDJĘCIA RAZEM Z UCZESTNIKAMI IMPREZY. PEWNIE NIE BYŁOBY CAŁEJ TEJ SPRAWY, GDYBY NIE FAKT, ŻE FOTOGRAFIA TRAFIŁA DO MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH.

O wygłupach mundurowych anonimowa osoba (także funkcjonariusz) zawiadomiła pisemnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Komendę Główną Policji, a nawet rzecznika praw obywatelskich. Donos traktował, jakoby policjanci naruszyli zasady etyki zawodowej. Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie wszczęła kontrolę w celu wyjaśnienia sytuacji.

– Przeprowadzono kontrolę w trybie uproszczonym i stwierdzono, że w trakcie prywatnego spotkania funkcjonariuszy z Ełku doszło do naruszenia zasad etyki zawodowej policjanta, wobec czego zobowiązano komendanta powiatowego policji w Ełku – przełożonego w sprawach osobowych i dyscyplinarnych tych funkcjonariuszy – do podjęcia czynności, o których mowa w rozdziale 10 „Odpowiedzialność dyscyplinarna i karna policjantów Ust. z dnia 6 kwietnia 1990r o Policji – mówi Anna Fic z KWP w Olsztynie. – Na podstawie przepisów tej ustawy komendant powiatowy wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec 4 funkcjonariuszy. Postępowania te zakończyły się wydaniem orzeczenia o uznaniu winnym popełnienia przewinienia dyscyplinarnego i wymierzeniem kary dyscyplinarnej – nagany.

Przewinienia funkcjonariuszy zostały zakwalifikowane z § 23 i 24 załącznika do Zarządzenia nr 805 Komendanta Głównego Policji z 31.12.2003r. w sprawie „Zasad etyki zawodowej policjanta”. Z tych paragrafów wynika, że policjant powinien dbać o społeczny wizerunek policji jako formacji, w której służy, i podejmować działania służące budowaniu zaufania do niej. Nie powinien akceptować, tolerować ani lekceważyć zachowań policjantów naruszających prawo lub zasady etyki zawodowej.

Skontaktowaliśmy się z przewodniczącym Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów KPP w Ełku, panem Waldemarem Misarko. Jednak odmówił komentarza w tej sprawie.

WINNI CZY NIEWINNI?

Ełccy policjanci, którzy nie czują się w żaden sposób winni zarzucanych im przewinień, postanowili odwołać się od decyzji swojego komendanta. Z pozytywnym skutkiem.

– Zgodnie z przepisami Ustawy o Policji, postępowanie dyscyplinarne jest dwuinstancyjne – tłumaczy Anna Fic. – Ełccy funkcjonariusze wystąpili do komendanta wojewódzkiego w Olsztynie z odwołaniem od wymierzonych kar dyscyplinarnych w I instancji. Po przeprowadzeniu postępowania odwoławczego w II instancji uchylono w całości 3 zaskarżone orzeczenia i przekazano sprawy do ponownego rozpatrzenia. Natomiast w przypadku jednego policjanta postępowanie odwoławcze jest w toku.

Jak dodaje rzecznik KWP, jedno z postępowań dyscyplinarnych orzeczeniem komendanta powiatowego w Ełku zostało umorzone jako bezprzedmiotowe. Funkcjonariusze nie mają zaś statusu prawomocnie ukaranych dyscyplinarnie. – Podstawą uchylenia orzeczeń oraz umorzenia postępowania dyscyplinarnego były negatywne przesłanki do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego określone przepisami Ustawy o Policji – dodaje Anna Fic.

WOLNY OD SŁUŻBY, ALE NIE DO KOŃCA

Związek naruszenia zasad etyki zawodowej z wykonywaniem zawodu policjanta nie wynika jedynie z faktu popełnienia czynu w trakcie realizacji obowiązków służbowych, w czasie służby lub w miejscu jej pełnienia. Policjant może dopuścić się przewinienia dyscyplinarnego także w czasie wolnym od służby i nie wykonując czynności służbowych – wystarczy, że jego postępowanie nie jest postrzegane wyłącznie jako zachowanie osoby fizycznej, a jako reprezentanta grupy zawodowej. Każdy funkcjonariusz publiczny powinien mieć tego świadomość.

BRAK LOJALNOŚCI  KOLEŻEŃSKIEJ

Na przestrzeni 3 ostatnich lat komendant wojewódzki policji w Olsztynie przeprowadził 5 postępowań dotyczących ełckiej jednostki.- Policjanci donoszą na siebie nawzajem, czasem w zupełnie błahych sprawach. Trzeba uważać na to, co się mówi i co się robi – zdradza jeden z ełckich policjantów (dane do wiadomości red.)

Czy jednak donos, który rozpatrywała KWP w Olsztynie, był słuszny? Jedni powiedzą „tak”, drudzy „nie”.  Może osoba, która „zakapowała” swoich kolegów, powinna zweryfikować informacje i wykazać się postawą koleżeńską? Być może donosiciel w ten sposób walczy o dobry wizerunek w oczach przełożonego?

UWAŻAJ, CO PUBLIKUJESZ W SIECI!

Nieważne, czy jesteś osobą zaufania publicznego, czy “zwykłym Kowalskim”. Informacje, które udostępniasz w Internecie, mogą trafić w niepowołane ręce , przysporzyć Ci wielu kłopotów. Pamiętaj , aby chronić swój wizerunek i swoją prywatność. We wszystkim trzeba zachować umiar, bowiem nic w sieci nie ginie.

AGNIESZKA CZARNECKA
a.czarnecka@miasto-gazeta.pl