Działalność ełckich strażników miejskich podsumowana

Raport dotyczący stanu Gminy Miasta Ełku za rok 2018 zawiera podsumowanie pracy strażników miejskich. Na podstawie tych danych można ocenić czy strażnicy miejscy są potrzebni, efektywni i warci wydatków na ich utrzymanie?

Straż Miejska w 2018 r. interweniowała prawie 5,6 tys. razy, z czego niemal ¾ to interwencje drogowe. Statystki interwencji Straży Miejskiej w Ełku 2018 r.:

interwencje dot. spożywania alkoholu 308
interwencje drogowe 4 199
interwencje porządkowe 1 021
interwencje dot. zwierząt 1 33

Nałożono 1 420 mandatów na łączną kwotę ok. 141 tys. zł., sporządzono 334 wnioski do sądu oraz zastosowano 3 907 środków oddziaływania wychowawczego zgodnie z art. 41 k.w. (np. pouczenia, zwrócenie uwagi, ostrzeżenie). Ponadto Straż Miejska podejmuje czynności ukierunkowane na rzecz poprawy porządku publicznego oraz wizerunku i estetyki miasta (223), usuwania z parkingów pojazdów wyeksploatowanych (80), kontroli działalności targowiska miejskiego (52), dyscyplinowania właścicieli zwierząt domowych, ochrony ludności przed bezdomnymi zwierzętami oraz udzielania pomocy rannym zwierzętom (166), osadzania osób do wytrzeźwienia lub ich odwiezienia do miejsca zamieszkania (86), pomocy bezdomnym (16), zabezpieczania miejsc wypadów i innych zdarzeń do czasu przybycia służb (31), zabezpieczenia imprez, uroczystości i świąt (76). Przeprowadzono także 121 zajęć edukacyjnych dla ok. 2420 dzieci.

Straż Miejska nadzoruje ok. 420 punktów monitoringu. Pierwszych 9 kamer w Ełku zamontowano na przełomie 2004 i 2005 r. Monitoring pozwala na skuteczne zarządzanie bezpieczeństwem, dzięki identyfikacji zagrożeń, daje też możliwość podjęcia natychmiastowych działań korygujących oraz spełnia trzy podstawowe funkcje: prewencyjną, operacyjną i dowodową. Świadomość tego, że miasto jest monitorowane, daje większe poczucie bezpieczeństwa. Czas archiwizacji nagrań zbliżony jest do 30 dni kalendarzowych. Monitoring wykorzystywany jest również przez policjantów do celów dowodowych w prowadzonych postępowaniach — czytamy w raporcie.

Miasto na utrzymanie straży miejskiej planuje wydać w roku 2019 przeszło 1,8 mln złotych.

(źródło: Urząd Miasta Ełku)