Na zdjeciu: Mirosław Sawczyński. minister Andrzej Adamczyk, poseł Wojciech Kossakowski

Ełczanie. Bracia Sawczyńscy odznaczeni przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka

— Ważne jest to, żebyśmy mieli w pamięci kolej, jaka była ona przed laty. Panowie, którzy zostali odznaczeni, są swoistymi strażnikami pamięci. Z własnej woli realizowali zadanie polegające na zabezpieczeniu techniki kolejowej, tej, która przemija — tak o braciach Sawczyńskich mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Ełczanie, Adam i Mirosław Sawczyńscy, zostali oznaczeni honorową odznaką ministra „Zasłużony dla kolejnictwa”.

To honorowe odznaczenie przyznawane jest pracownikom kolejnictwa za szczególne osiągnięcia zawodowe oraz innym osobom za zasługi lub osiągnięcia w dziedzinie rozwoju kolejnictwa.

Uroczystość nadania odbyła się podczas konferencji prasowej, na której podpisano umowę na budowę odcinka Rail Baltici w Ełku.

Bracia Sawczyńscy przez długie lata gromadzili skazane na zatracenie przedmioty dotyczące kolei. I choć znani w Ełku są nie tylko z pasji do kolejnictwa, są także twórcami statuetek „ekologiczne bociany”, które zostały wyróżnione w konkursie „Turystyczna pamiątka z regionu”.

Do obdarowanych statuetką ełckich szyszkowych bocianków należą: Adam Małysz, Karol Okrasa czy Zbigniew Boniek. Za wkład w rozwój turystki i promocji regionu Bracia zostali także wyróżnieni medalem honorowym „Zasłużeni dla Turystyki RP”.

— Dzięki waszej pracy, tysiącom godzin waszego prywatnego życia, przyszłe pokolenia będą mogły się cieszyć pamiątkami z poprzednich epok, wieków funkcjonowania kolei — powiedział minister.

Minister otrzymał z rąk nagrodzonych gorące podziękowania oraz lokomotywę – statuetkę wykonaną z części mocujących szynę do podkładu kolejowego.