Miasto-gazeta.pl
ełcki portal informacyjny

Gwałtowny wzrost odsetek w budżecie miasta

Jeszcze w lutym, podczas sesji Rady Miasta Ełku, głosowano Wieloletnią Prognozę Finansową zakładającą wydatki na obsługę długu (odsetki) na poziomie 3.145.805 zł. Miesiąc później, ta sama prognoza finansowa (WPF) zakłada już, że na odsetki wydamy w tym roku 5.588.805 zł.
Podczas wczorajszej Komisji Infrastruktury i Rozwoju Gospodarczego oraz dzisiejszej Komisji Budżetu radni miejscy Krzysztof Wiloch, oraz Ireneusz Dzienisiewicz zwrócili uwagę na zwiększenie wydatków związanych z obsługą długu o dodatkowe 2 mln 443 tys. zł.
[su_spacer size=”30″]
Informacja o gwałtownym wzroście kosztów odsetek znalazła się w projekcie zmian w budżecie oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej (WPF). Przedstawicielka urzędu miasta oraz skarbnik, którzy odpowiadali na pytania radnych, poinformowali, że za dodatkowymi kosztami stoi wzrost stóp procentowych, a co za tym idzie wskaźnika WIBOR 6M. Pół roku temu wynosił on ok. 0,24 %, a obecnie jest na poziomie 4,96 %. Na wysokość odsetek od miejskiego długu składa się wspomniany WIBOR 6M + marża wynosząca od 0,6 % do 1,0 %.
[su_spacer size=”30″]
Z całej tej sytuacji wyłania się dość ponury obraz przyszłości finansowej Ełku. W tym roku tylko na odsetki wydamy ponad 5,5 mln zł. Co gorsza, ostateczna kwota, może być wyższa. Słuchając wypowiedzi Prezesa NBP oraz czytając oficjalne analizy banków, wysokie stopy procentowe pozostaną z nami przez co najmniej kilka lat. Żeby dopełnić kasandrycznej wizji, na rok 2023 miasto przewidziało na odsetki 2,8 mln zł, co może się okazać kwotą o 3 – 4 mln zł niższą od tej,którą faktycznie będziemy musieli zapłacić.
(BieDA)
ogłoszenie płatne
REKLAMA
Komentarze

9 Komentarze

 • Z ostatniej chwili: prawie na 100% Ci radni już w maju nie będą mogli brać udziału w obradach rady miasta i będą musieli zwrócić diety. W przeciwnym wypadku prokuratura planuje zająć się sprawą. Do końca czerwca mają być ogłoszone wybory uzupełniające w okręgach gdzie nie będzie komu zastąpić radnych , których już nie będzie.

  • Prokuratura już dawno, tylko na podstawie doniesień prasowych, razem z Policją powinna zająć się tymi sprawami i to bez żadnego ale. Tylko trzeba chcieć dostrzec istotę spraw.

 • Prezydent mówi żeby oszczędzano w jednostkach gminy, a może w końcu weźmie się za robotę i zacznie oszczędzać w urzędzie miasta Ełk , zwolni niepotrzebnych ludzi, zlikwiduje fikcyjne etaty, obetnie sobie pobory, zamrozi imprezy miejskie na minimum 3 lata to na początek. Dalej jak nie wie co robić to niech odejdzie , ale tu trzeba mieć charakter i honor.

  • Masz rację niech odejdzie i to jak najszybciej póki nie zniszczy do końca naszego miasta

 • a mi się wydawało, że za same odsetki odpowiadają też ciągłe zaciąganie kredytów, a nie winę teraz chce się całkowicie przenieść na wzrost stóp procentowych

 • A GLAPIŃSKI nadal SAMORZĄDOM robi pod górkę !
  Mateuszek Kłamczuszek już 3 teki dzierży w swoich łapkach!
  Pozbywa się konkurencji ze swojej drogi! Niedługo Samorządu pójdą pod KPRM i będą pikietować kosmiczne decyzje PiS WŁADZY !

  • Samorządowcy już pikietowali a gdy pisiory dały podwyżki diet chwycili jak pies kiełbasę.

   • Zadłużył prezydent miasto i to teraz wszyscy z naszymi dziećmi będziemy cierpieć przez następne wiele lat. Ale człowiek bez dzieci nie wie co to znaczy bać się o ich przyszłość. Czas pogonić takiego psuja z urzędu, czym tu się chwalić długiem i lampkami kolorowymi?

    • Oczywiście, że trzeba pogonić, bo nie umie zarządzać miastem.

Comments are closed.