zdjęcie archiwalne

Houston, mamy problem, czyli wyrównania diet radnym nie będzie. Jest płacz i zgrzytanie zębów

Radni miejscy, pod koniec listopada podjęli uchwałę pozostawiającą ich diety na poziomie sprzed podwyżki. Cześć radnych pogodziła się z tym faktem bardzo szybko, bo na osłodę liczyła jeszcze na wyrównanie. Zgodnie z nowelizacją ustawy, rady, które miały uchwalone procentowe stawki otrzymałyby podwyżki z tzw. automatu. Ustawa zakłada, że po wejściu w życie przepisów (1 listopada) wzrost tych diet obowiązuje od 1 sierpnia. Oznacza to, że od sierpnia do 1 listopada radnym należy się wyrównanie.

Tak się jednak nie stało. Uznano, że podstawę prawną w uchwale należy dostosować do nowych przepisów — wpisać aktualne rozporządzenie.

Projekt uchwały w tej sprawie przygotował sekretarz miasta. Zmiana ta nie miała jednak wpływu na stawki diet. Wpływ na to, że radni nie otrzymają wyrównania, spowodował jeden zapis. W uchwale zapisano, że przepisy (diety) mają zastosowanie od 1 sierpnia 2021 r.

Ww. uchwała w połączeniu ze złożonym przez radnego Ireneusza Dzienisiewicza wnioskiem o obniżenie diet, spowodowała nie tylko powrót do diet sprzed podwyżek (1 listopada), ale także zablokowała wyrównanie. Bo zgodnie z tym zapisem radni obniżyli sobie diety … od 1 sierpnia. ;-).

Nie byłoby pewnie tego tematu, gdyby nie fakt, że radni zaczęli upominać się o wyrównanie. Jakież wielkie musiało być ich zdziwienie, gdy dowiedzieli się, że …… sami sobie przegłosowali „brak wyrównania”.

Temat podwyżki diet ma powrócić na kolejne sesje. Jest grupa radnych, która zbiera już w tej sprawie podpisy.

Pozostaje jednak pytanie, czy podwyżka im się należy? Bo ta sytuacja pokazuje, że radni nie czytają uchwał, nie czytają tego, nad czym głosują. Jeśli nie potrafią dopilnować nawet swojego interesu, jak pilnują naszego?