google.pl/maps

Majątek miasta „idzie pod młotek”. Kto kupi zabytkową kamienicę przy 3 Maja?

Prezydent Miasta Ełku podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości gruntowej zabudowanej, położonej w Ełku przy ul. 3 Maja 11, przeznaczony do sprzedaży w drodze przetargu ustnego nieograniczonego.

Kamienica została zbudowana ok. 1905-1910. Jest to budynek dwufasadowy, z fasadami czteroosiowymi. Drzwi umieszczone w zryzalitowanej osi narożnej, w portalu flankowanym dwiema kolumnami. Ryzalit zwieńczony hełmem. Kondygnacje rozdzielone rozbudowanym gzymsem kordonowym. Okna ujęte tynkowanymi opaskami, w drugiej kondygnacji obu fasad oraz w osi narożnej we wszystkich kondygnacjach flankowane pilastrami. Okna drugiej kondygnacji zwieńczone trójkątnymi naczółkami, balkony z ażurowymi balustradami. Fasady zwieńczone attyką w formie balustrady tralkowej.

Zakres sprzedaży obejmuje pięć lokali mieszkalnych wraz z poddaszem oraz dwanaście komórek (piwnic).  Wartość   nieruchomości to dwa miliony sto osiemdziesiąt sześć tysięcy złotych netto  (2 186 000 zł), w tym cena ułamkowej części działki gruntu siedemdziesiąt osiem tysięcy pięćset złotych (78 500 zł).
Budynek objęty jest ochroną konserwatorską.

Wykaz nieruchomości gruntowej zabudowanej, obejmujący udział 101274/107125 części w prawie własności nieruchomości gruntowej zabudowanej, przeznaczonej do sprzedaży zamieszczony został w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie Urzędu Miasta Ełku. Wszystkie szczegóły związane z jego stanem technicznym i przetargiem znaleźć można – tutaj.

Podczas wcześniejszych komisji branżowych radni (wszystkich ugrupowań) sugerowali, aby „miasto” podjęło się kosztownego remontu i zachowało mieszkania oraz zabytkową nieruchomość. Padały pomysły, aby wyremontowane mieszkania komunalne były przynętą dla chcących osiedlić się w Ełku.

Radny Górski proponował je jako mieszkania zakładowe, które mogłyby przyciągnąć do Ełku np. lekarzy, których w mieście brakuje. Anna Wojciechowska podpowiadała, aby duże lokale podzielić na mniejsze i przeznaczyć je na mieszkania komunalne, których także miastu brakuje.
Jednak z racji tego, że budynek wymaga generalnego remontu i dużych nakładów finansowych „miasto” postanowiło wystawić kamienicę na sprzedaż.