Miasto planuje w 2020 r. budowę nowej hali lodowiskowej

Na wczorajszej Komisji Sportu i Turystyki w punkcie obrad znalazły się zmiany w WPF, czyli w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Jednym z jej zapisów jest informacja o planowanej budowie nowej hali lodowiskowej wraz z zapalaczem socjalnym.

Nowa inwestycja, jaki informuje naczelnik wydziału Strategii i Rozwoju — Renata Samełko może być dofinansowana ze środków ministerialnych w 50%. Wkład własny szacuje się w wysokości 2 112 090 zł, który byłby pokryty z emisji obligacji komunalnych lub zwrotu kosztów z planowanej budowy ulicy Jagiełły. Natomiast wartość całej inwestycji wydział szacuje na kwotę 3 992 730 zł.

Inwestycja ma już opracowaną dokumentację, kosztorys i pozwolenie na budowę. Jej kubatura ma wynieść 4763m3, natomiast płyta lodowiska ma mieć 4282m3. Nowa hala lodowiskowa ma pomieścić 8 lokali socjalnych w tym toaletę damską i męską, wypożyczalnię sprzętu itp.

W prognozie wieloletniej na rok 2020 zaplanowano też większy dług. Wg dokumentu ma on wynosić 93 500 000 zł. To o 1 650 000 zł więcej niż w roku 2019.

Wątpliwości co do wybudowania hali za kwotę około 4 mln złotych miał radny DW Nikodem Kemicer. Uważa on, że jest to zbyt mała kwota, aby udało się w „tych pieniądzach” wybudować wspomnianą inwestycję. Sugeruje, że kwoty te będą wyższe. Mimo swoich wątpliwości radny dał zielone światło inwestycji i zagłosował za przyjęciem zmian w uchwale WPF. Inwestycję poparli też Dariusz Dracewicz (KO-L), Ireneusz Dzienisiewicz (KO-L), Rafał Karaś (PiS), Ada Lewandowska (DW), Marcin Przygodziński (DW) oraz Andrzej Surynt (DW).

Przeciw był tylko 1 radny Adam Bartoszewicz (PiS), który uważa, że zadłużenie miasta powinno postępować w sposób racjonalny i przemyślany. Pozostali obecni wstrzymali się od głosu. Głos tzw. bez znaczenia i niemający wpływu na głosowanie (przy tzw. zwykłej większości) oddali Robert Klimowicz (DW), Michał Tyszkiewicz (DW) i Hubert Górski (KO-L). W tej sytuacji pod uwagę brane były głosy „za” i „przeciw”. Tym samych siedmioma głosami „za”, jednym głosem „przeciw” uchwała została przegłosowana.

Hala lodowiskowa będzie omawiana w szerszym zakresie na Komisji Infrastruktury i Rozwoju oraz na Komisji Budżetu, potem zostanie poddana głosowaniu na prawdopodobnie najbliżej sesji Rady Miasta Ełku.

Budowa nowego lodowiska jest bodajże konieczna ze względów „zużycia się” obecnego istniejącego przy MOSIR.