Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu. Solaris Urbino 12 electric – Autobus Roku 2017. Foto Wikipedia

Miasto pozyskało środki na kolejne hybrydy

Jeszcze w 2018 roku ełcki samorząd rozstrzygnął przetarg na dostawę sześciu nowych autobusów miejskich o napędzie hybrydowym.

Zgodnie ze specyfikacją przetargową autobusy muszą pomieścić co najmniej 85 pasażerów, w tym nie mniej niż 25 na miejscach siedzących (co najmniej 5 dostępnych z poziomu podłogi). Mają być zasilane silnikiem spalinowym spełniającym normy Euro 6 i elektrycznym. Przestrzeń pasażerska musi być klimatyzowana, każdy autobus musi posiadać monitor LCD oraz system głosowej informacji pasażerskiej.
Według zapowiedzi autobusy hybrydowe Volvo mają trafić do Ełku w dwóch transzach – pod koniec 2019 i 2020 roku.

Teraz liczba „publicznych hybryd” ma zwiększyć się o kolejne 2.
To dzięki pieniądzom z tzw. rezerwy ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego zaakceptował listę projektów, których celem jest poprawa infrastruktury miejskiego transportu. Ponad 20 mln zł unijnego dofinansowania trafi do pięciu gmin z regionu w tym także do Ełku.

— Wartość całej inwestycji wynosi przeszło 5 mln zł, a ponad 3,5 mln zł dofinansowania trafi do miejskiego budżetu w ramach RPO WIM 2014-2020 — mówi miasto-gazecie.pl z-ca prezydenta Artur Urbański. — W ramach tego przedsięwzięcia zostanie dofinansowany zakup dwóch autobusów hybrydowych, sześciu tablic informacji dynamicznej, które będą umieszczone przy przystankach autobusowych oraz system sygnalizacji świetlnej preferencyjnej dla autobusów — podsumowuje prezydent Urbański.

Pieniądze pochodzą z RPO WIM 2014-2020 (Oś 4 Efektywność energetyczna, Działanie 4.4 Zrównoważony transport miejski, Poddziałanie 4.4.4 Infrastruktura transportu publicznego (Niskoemisyjny transport miejski). Dofinansowanie wszystkich zgłoszonych projektów było możliwe dzięki zwiększeniu przez zarząd puli środków dostępnych w konkursie o 7,5 mln zł. Pieniądze te pochodzą z tzw. rezerwy wykonania, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Są to dodatkowe pieniądze za bardzo dobre wyniki we wdrażaniu RPO WiM na lata 2014-2020.