Miasto-gazeta.pl
ełcki portal informacyjny
FOTO: Pixabay.com.pl

Minister Adam Niedzielski: mamy do czynienia z początkiem końca epidemii

Za nami apogeum piątej fali; to potwierdza się zarówno na poziomie liczby nowych zakażeń, jak i na poziomie badań i zleceń na testy – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył, że to już drugi tydzień, kiedy obserwowany jest spadek zleceń na testy.

„Widzimy wyraźnie, że za nami jest już apogeum piątej fali. To przesilenie, z którym mieliśmy do czynienia dwa tygodnie temu. Potwierdza się to w każdym wymiarze, zarówno na poziomie liczby nowych zakażeń, ale także na poziomie badań jak i testów oraz na poziomie liczby zleceń, które są wykonywane przez lekarzy POZ” – przekazał minister zdrowia na konferencji prasowej.

Minister dodał, że jego zdaniem to początek końca pandemii SARS-CoV-2. „Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje o znoszeniu restrykcji” – mówił.

„Z mojego punktu widzenia widać, że luty będzie tym miesiącem, kiedy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże i w zasadzie w lutym wyczerpie się […] poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej” – powiedział.

Ponadto Niedzielski wyjaśnił, że obecna sytuacja w szpitalnictwie skłoniła rząd do podjęcia ważnych decyzji. Poinformował, że MZ zadecydowało o przywróceniu ok. 5 tys. łóżek do systemu zwyczajnego leczenia w innych zakresach niż SARS-CoV-2, zmniejszając wielkość infrastruktury covidowej do poziomu ok. 25 tys. łóżek. W tej chwili na walkę z covidem przeznaczonych jest blisko 30 tys. łóżek.

Szef resortu zdrowia przekazał również, że od 11 lutego br. zostanie zlikwidowana tzw. kwarantanna z kontaktu. Jak tłumaczył, chodzi o wszystkie osoby, które do tej pory miały kwarantannę wskazywaną na podstawie wywiadu epidemicznego jako osoby mające kontakt z osobą zakażoną.

„To jest zjawisko, które oczywiście miało ogromne znaczenie, chociażby w szkołach albo w środowisku pracy. Te kwarantanny zostaną zniesione. W ogóle takiej kwarantanny z kontaktu nie będziemy wprowadzali” – powiedział.

Niedzielski podkreślił jednocześnie, że osoby, które będą się czuły gorzej po takim kontakcie, powinny być uczulone na konieczność wykonania testu i poddania się – w konsekwencji – izolacji.

„Bardzo ważna informacja – że w przypadku likwidacji tej kwarantanny dotyczy to też tych osób, które w tej chwili przebywają na kwarantannie właśnie wynikającej z rozpoznania kontaktu w wyniku wywiadu epidemicznego. Będziemy chcieli 10 lutego, czyli jutro, wysłać SMS zdejmujący kwarantannę do wszystkich osób, które właśnie w takiej formule kwarantanny przebywają” – dodał.

Minister zdrowia przekazał też o zmianie dot. izolacji. „Od 15 lutego będziemy mieli naliczaną kwarantannę dla współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny” – powiedział.

Wyjaśnił, że „nie będzie wobec tego takiej sytuacji, że jeżeli ktoś jest izolowany, a współdomownik przebywa z nim na kwarantannie, to ta kwarantanna jest jeszcze dodatkowo, po zakończeniu izolacji współdomownika, naliczana jak w tej chwili, w wysokości siedmiu dni”.

„Kwarantanna i izolacje będą liczone równolegle” – zapewnił. Wyjaśnił, że „jak ktoś zaczyna chorować, to również zaczyna się kwarantanna i nie ma dodatkowego naliczania po zakończeniu izolacji”.

Szef resortu zdrowia podczas konferencji pytany był o to, czy współdomownicy osoby chorej nadal są objęci obowiązkiem wykonania testu. „Jeżeli chodzi o współdomowników, to żeby zwolnić się z kwarantanny w przypadku osób zaszczepionych, trzeba wykonać test” – odpowiedział.

W kwestii kwarantanny Niedzielski dodał też, że od 11 lutego zniesiona zostanie instytucja kwarantanny przyjazdowej z państw ze strefy Schengen. Natomiast kwarantanna przyjazdowa z państw spoza strefy Schengen skrócona zostanie do 7 dni.

Jak podaje MZ, zniesienie kwarantanny zarówno dla osób przyjeżdżających ze strefy Schengen, jak i skrócenie kwarantanny dla osób przyjeżdżających spoza tej strefy dotyczy wyłącznie osób posiadających certyfikat covidowy.

Wcześniej kwarantanna przyjazdowa obowiązywała, w zależności od państwa przybycia, 7 lub 10 dni.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział na konferencji, że klasy V-VIII i szkoły ponadpodstawowe wrócą do szkół wcześniej niż zakładano.

„Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych o tydzień. A zatem nauka zdalna nie będzie trwała, jak zakładaliśmy wcześniej, do końca lutego, tylko wszystkie te szkoły, które w drugiej połowie lutego nie będą już na feriach, wrócą do nauki stacjonarnej 21 lutego” – powiedział.

We wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował, że rząd nie wprowadzi od 1 marca obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 dla służb mundurowych i nauczycieli. Zastrzegł, że nie oznacza to, że obowiązek szczepień dla tych grup zawodowych nie zostanie w ogóle wprowadzony.

O decyzję tę byli pytani w środę podczas konferencji prasowej Niedzielski i Czarnek.

„Zdecydowana większość nauczycieli została zaszczepiona podwójną dawką. Szacujemy, że poziom zaszczepienia w środowisku nauczycielskim wynosi do 85 proc.” – mówił minister Czarnek.

„Jeśli szczepieniami mamy wpływać na poziom bezpieczeństwa zdrowotnego, to powinniśmy przede wszystkim szukać tych grup, w których poziom zaszczepiania jest dużo niższy niż u nauczycieli” – dodał. (PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

Komentarze

1 Comment

  • Gada takie farmazony aż się nie chce słuchać!
    PiSowski aparatczyk. Mimo,że do PiS nie należy !

Comments are closed.