Młode ełczanki trenowały pod okiem Łukasza Kadziewicza

Polski siatkarz, Łukasz Kadziewicz gościł w czwartek (4 maja) w Gimnazjum nr 4 w Ełku. Reprezentant Polski przyjechał do naszego miasta na zaproszenie Pawła Papke (dyrektora sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej i posła na sejm), aby trenować z ełcką młodzieżą.

W sali gimnastycznej o 17 zebrała się spora grupa dziewcząt, reprezentujących ełckie kluby siatkarskie. W trakcie treningu, który trwał około godziny, młode siatkarki, pod okiem dwukrotnego olimpijczyka i wicemistrza świata z 2006 roku, doskonaliły podstawowe umiejętności techniczne oraz poznawały tajniki taktyki gry. Łukasz Kadziewicz był zachwycony frekwencją.

– Mój bardzo dobry kolega, Paweł Papke, powiedział, że jest fajna inicjatywa i fajne miejsce z ogromnym potencjałem dziecięcym — mówi Łukasz Kadziewicz. – Przyjechałem, zobaczyłem i nie wierzę! Od 2 lat odwiedzam różne miejsca i nie widziałem jeszcze tak dużej grupy młodych ludzi, którzy są tak fajnie „zajarani” dyscypliną, która w życiu dała mi wszystko, co najlepsze. Dobrze się tu bawię! Urodziłem się i wychowałem na Warmii. Od wielu lat tutaj nie mieszkam, ale jak przyjeżdżam w te tereny, to za każdym razem widzę, jak ogromne zmiany tu zachodzą.

Łukasz Kadziewicz na co dzień prowadzi Akademię Siatkówki w województwie warmińsko-mazurskim i na dolnym Śląsku. Trenuje ponad 200 siatkarzy.

– To jest moja praca — mówi Kadziewicz. – Lubię robić to, co robię. A jak usłyszę, że są takie inicjatywy, jak ta w Ełku, to chętnie biorę w nich udział. Kiedy wchodząc na salę, bez względu na to, czy ona jest mała, czy duża, spotykam tak liczną grupę młodych ludzi, to serce rośnie, że ta dyscyplina będzie się miewała świetnie jeszcze przez długie lata. Na pewno trzeba chwalić całą kadrę dydaktyczną, która zaraża dzieciaki sportem. Na tym etapie poziom nie jest ważny, ważne jest to, żebyśmy aktywowali dzieci, żebyśmy pokazywali im, że siatkówka to świetny pomysł na spędzenie czasu.

W sali G4 obecny był także inicjator akcji, Paweł Papke. – Na terenie Ełku znajdują się Siatkarskie Ośrodki Szkolne (S.O.S.), czyli nasz flagowy program, jeżeli chodzi o szkolenie dzieci i młodzieży — mówi Paweł Papke, dyrektor sportowy PZPS i posła na Sejm RP. – Dwa lata temu w Ełku gościł Marcin Możdżonek. Teraz udało mi się namówić na przyjazd tutaj, równie wybitnego, byłego reprezentanta Polski Łukasza Kadziewicza. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że była to tylko namiastka tego, czym jest profesjonalne szkolenie w zawodowej siatkówce, ale chodzi o same podstawy i troszeczkę kontaktu. Zdjęcie, czy autograf — są ważne dla tych dzieciaków, aby miały wzorce do naśladowania. Jestem przekonany, że tego typu akcje, które prowadzimy cyklicznie nie tylko w Ełku, ale też na terenie całego województwa, motywują młodych ludzi do działania.

Staramy się pokazywać siatkówkę jako dyscyplinę wszechstronną i ogólnorozwojową, dla dziewczynek i dla chłopców. Integracja w grupie, uczestnictwo w zawodach i rywalizacja to ważne czynniki w rozwoju młodego człowieka.
Po zakończeniu treningu przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia i autografy.
Czar