Monika Falej jedynką Wiosny do Europarlamentu

Z zawodu prawniczka. Jak mówi — od 1997 roku działam aktywnie w organizacjach pozarządowych. Od 2004 roku prowadzę Fundację „Inicjatywa Kobiet Aktywnych”, wspierając kobiety i ich rodziny w trudnych sytuacjach.

Monika Falej wystartuje z list partii Wiosna z okręgu nr 3 w majowych wyborach. W 2018 była kandydatką na prezydenta Olsztyna z ramienia komitetu Wspólny Olsztyn. Pracuje, działa i mieszka w Olsztynie.
Obecnie jest:
— przewodniczącą Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna — 4 kadencję
— pełnomocniczką Kongresu Kobiet, członkinią Rady Kongresu Kobiet
— trenerką, posiadam certyfikat I stopnia Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych
— autorką 3 książek: „Efektywne zarządzanie wolontariatem”, „ABC Wolontariatu”, „ABC organizacji pozarządowych”
— laureatką nagrody „Kobieta Sukcesu”
— jedną z dwóch kobiet w kraju, wyróżnioną Nagrodą „Stalowego Goździka” za działalność na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn oraz rozwijania organizacji pozarządowych
— ekspertką w obszarze organizacji pozarządowych, szczególnie w zakresie aspektów prawnych organizacji pozarządowych, wolontariatu i współpracy z samorządem,

Prywatnie jest samodzielną mamą Honoratki, „córeczki z serducha”. – Jestem osobą z niepełnosprawnością ruchową, działam na rzecz tego środowiska — mówi o sobie. Uwielbia psy i koty, lubi podróże, nurkowanie oraz taniec.— Lama Ole powiedział, że jestem wojowniczką. I tak jest.

Z ramienia ROPMO zainicjowała Olsztyński Budżet Obywatelski, który został nominowany do Nagrody Supersamorząd 2013, konkursu organizowanego przez Fundację im. Stefana Batorego pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.