Miasto-gazeta.pl
ełcki portal informacyjny

Od 1 lipca można wnioskować o środki na wyprawkę szkolną

Od najbliższego piątku, 1 lipca, można składać wnioski o świadczenie z programu „Dobry Start”, czyli tzw. 300 plus na wyprawkę szkolną.

Od ubiegłego roku szkolnego (2021/2022) to Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje i wypłaca świadczenie z programu „Dobry Start”, czyli tzw. 300 plus na wyprawkę szkolną. Na Warmii i Mazurach w zeszłym roku szkolnym złożono prawie 116 tys. wniosków na ponad 163 tys. dzieci. Kwota wypłaconego świadczenia w województwie warmińsko-mazurskim wyniosła prawie 48,5 mln zł.

– W ramach programu rodzice — bez względu na dochody — mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych — mówi profesor Uścińska.

– Wsparcie przysługuje raz w roku — na dziecko, które uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lata w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Wnioski na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada 2022 roku. Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września – dodaje prezes ZUS.

Wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start” można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

– Na PUE ZUS specjalny kreator wniosków o świadczenia z „Dobrego Startu” poprowadzi użytkownika przez cały proces krok po kroku. To pozwoli uniknąć błędów przy ubieganiu się o świadczenie. Na wniosku — oprócz innych danych — należy podać: numer rachunku bankowego, na który wpłynie świadczenie, adres mailowy oraz numer telefonu — czyli dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku — wyjaśnia Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Również zawiadomienia dotyczące świadczeń „300 plus” będą przekazywane w formie elektronicznej. Informację o przyznaniu świadczenia będzie można znaleźć w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

– Na PUE ZUS znajdzie się także cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia) – dodaje Anna Ilukiewicz.

Świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na rachunek płatniczy. Płatność bezgotówkowa to bowiem znacznie tańsza i bezpieczniejsza forma niż przekaz gotówkowy.

ogłoszenie płatne
REKLAMA
Komentarze