foto: freepek

Od jutra mają wrócić nocne dyżury aptek w powiecie ełckim

Brak nocnych dyżurów aptek w ostatnich miesiącach dał się we znaki niejednemu mieszkańcowi naszego powiatu. I choć do nocnej pracy farmaceutów zobowiązuje uchwała rady powiatu ełckiego, to apteki pomimo ustalonego harmonogramu nie pracowały w nocy.

— Dwa tygodnie temu, w nocy, szukałem apteki, bo chciałem zrealizować receptę. Objeździłem cały Ełk i wszystkie były zamknięte. Najbliższa otwarta była w … Olecku — informuje Czytelnik.

Ta sytuacja ma zmienić się od października. W lipcu, radni powiatowi podjęli nową uchwałę, która zawiera harmonogram nocnych dyżurów. Nie wiadomo też czy apteki dostosują się do nowego harmonogramu i zobowiązań.

— Możemy sprawdzić, czy apteki pełnią dyżury zgodnie z podjętą przez radę powiatu uchwałą — mówi starosta ełcki Marek Chojnowski. Nie ma jednak narzędzi, które pozwalałyby na wyciągniecie konsekwencji w przypadku ich braku.

Zgodnie z ustawą „prawo farmaceutyczne” rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń, również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. Jednak jak będzie, czas pokaże.

Nowy harmonogram dyżurów aptek znajdziecie tutaj.