Prezydent Ełku: Oby tej jedności nie zabrakło nam każdego dnia /galeria foto

— Po 123 latach, Polska odzyskała niepodległość, niszczona, tłamszona przez 3 zaborców — mówił podczas uroczystości prezydent Ełku. — Nigdy jednak nie straciła honoru i godności, wiary w to, że może się odrodzić. Dzisiaj, Polska to nie tylko granice. Polska to naród, to tożsamość, Polska to my, także ełczanie. […] Mamy ogromny dług wdzięczności wobec wielkich synów naszej ojczyzny. Ten dług wdzięczności możemy spłacać naszą codzienną pracą, działalnością społeczną, zawodową, pamiętając, jak wiele kosztowało odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Dzisiejsze obchody rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze pw. Św. Wojciecha. Następnie uczestnicy wzięli udział w przemarszu na plac przed ratusz miejski.

Po oficjalnym przemówieniu odsłonięto nowy pomnik marszałka Piłsudskiego, który jest symbolem wolności i niepodległości. Następnie przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i jednostek organizacyjnych oraz ełczanie złożyli kwiaty i wieńce pod pomnikiem.

W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele kościołów innych wyznań. Pomnik marszałka Piłsudskiego został poświęcony przez biskupa Kościoła Katolickiego Jerzego Mazura.

Świętowanie będzie trwało do późnych godzin wieczornych. Do 18 godz. trwa piknik niepodległościowy z atrakcjami. Natomiast o godz.19 ełczanie będą mogli posłuchać koncertu Małgorzaty Trojanowskiej, chóru Kontrapunkt oraz Ełckiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Rafała Sulimy w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego.