foto: Renata Szymaszko

Przewodniczący rady: Szanowni Radni, Panowie Prezydenci, Drodzy Mieszkańcy Ełku

Cały nasz świat stanął od kilku tygodni na głowie. Taką sytuację spowodowała pandemia korona wirusa COVID-19. Kolejne ograniczenia w życiu wprowadzane przez rząd spowodowały także utrudnienia w funkcjonowaniu zarówno naszego kraju, jak i naszej małej ełckiej społeczności. Wszystko to w imię bezpiecznego życia i ochrony naszych społeczeństw i gospodarki.

Te utrudnienia dotyczą także funkcjonowania naszej rady miasta. Sesję zwołaną na 20 marca 2020 odwołałem jako przewodniczący rady z uwagi na informację od radnych, iż większość z powodu pandemii nie weźmie w niej udziału. Dzisiejsze posiedzenie zostało przygotowane tak, aby zminimalizować zagrożenie, jakie niesie koronawirus.

Odpowiednio przygotowano salę obrad, zapewniając bezpieczne odległości, maski na twarz i rękawiczki. Jednak i dzisiejsze posiedzenie nie zostanie przeprowadzone skutecznie z powodu braku kworum.

Szanuję zdanie zarówno tych radnych którzy przybyli na dzisiejszą sesję, jak i tych, którzy na nią nie przyszli.
Chcę zapewnić wszystkich radnych rady miasta oraz mieszkańców Ełku, że razem z pracownikami urzędu miasta pracujemy nad jak najszybszym przygotowaniem systemu zdalnego przeprowadzania sesji i komisji rady miasta. Czekamy tylko na ustawę, która prawnie dopuści obrady online. Już niebawem postaramy się o przeprowadzenie testu tego systemu podczas obrad komisji rady miasta — a mam tu na myśli komisję Infrastruktury i Rozwoju Gospodarczego. Pomyślny test umożliwi sprawne przeprowadzenie następnego posiedzenia on-line całej Rady Miasta Ełku.

Samorząd musi działać, a my jako władza uchwałodawcza także powinniśmy pracować. Trudny czas przed nami, przed urzędnikami i także przed mieszkańcami naszego miasta. Wyrażam przekonanie, iż wszyscy razem stosując się do zaleceń, nie damy się wirusowi i będziemy pracować nad zmniejszeniem jego skutków, które mogą być przeogromne.

Jeszcze raz chcę podkreślić, iż jako przewodniczący Rady Miasta Ełku rozumiem i szanuję zachowanie każdego z radnych w sprawie obecności na dzisiejszych obradach.

Wszystkim obecnym dziękuję za obecność.

Przewodniczący Rady Miasta Ełku- Włodzimierz Szelążek