Miasto-gazeta.pl
ełcki portal informacyjny
miasto-gazeta.pl/Pomysł powstania wybiegu dla psów władzom Ełku zgłosiła radna Nina Łaszcz (DW).

Radna chce wybiegu dla psów. Przy rondzie

Pomysł powstania wybiegu dla psów władzom Ełku zgłosiła radna Dobra Wspólnego, Nina Łaszcz. W obecnej chwili brakuje miejsca dla socjalizacji psów. Taka sytuacja powoduje, że właściciele czworonogów nie mają możliwości, aby ich pupile bezpiecznie spuszczone ze smyczy mogły rozładować swoją energię — argumentuje radna.

Budowa wybiegu pozwoli na bezpieczne „wybieganie się” psów. Dodatkowo zmniejszy się zanieczyszczenie miasta psimi odchodami. Z realizacji zadania skorzystają wszyscy właściciele psów z terenu miasta i gminy Ełk, a także pozostali mieszkańcy ze względu na zmniejszenie liczby psich odchodów na terenach zielonych, czy chodnikach oraz niezakłócanie spokoju przez puszczone luzem czworonogi — czytamy w interpelacji radnej.

Jako lokalizację wskazuje działkę przy rondzie u zbiegu ulic: Kilińskiego, Grajewskiej, Przemysłowej, Norwida. Zdaniem Łaszcz budowa wybiegu w tym miejscu wymagałaby niewielkich nakładów finansowych. Na początek radna proponuje wykonanie ogrodzenia wraz z bramką wejściową, umieszczenia koszy na psie odchody, dwie ławki parkowe z oparciem, kosza na śmieci, tablicy informacyjnej na regulamin obiektu.

Propozycja lokalizacji dla psiego wybiegu

Co prawda „miasto” planowało kiedyś budowę wybiegu dla psów przy wieży widokowej, to do pomysłu radnej odnosi się pozytywnie i propozycję zamierza wpisać do przyszłorocznego budżetu.

Nasze wątpliwości budzi jednak wskazana przez radną lokalizacja. Bo, choć pomysł radnej oceniamy pozytywnie, to już miejsce wskazane uważamy za nietrafione i dlatego trzeba pomyśleć o jego zabezpieczeniu. Duże natężenie ruchu, hałas — to tylko jedne z niedogodności, które mogłyby negatywnie wpływać na zachowanie zwierząt. Niewykluczone jest także powstanie zagrożenia nie tylko dla psów, ale także dla kierowców — np. pies wybiegnie poza ogrodzenie na ulicę.

O to, jak należałoby przygotować taki wybieg, aby wyeliminować wszelkie potencjalne zagrożenia, pytamy Monikę Rakowską, trenerkę psów.

Miejsce wyznaczone do przyszłego wybiegu dla psów będzie dobrym rozwiązaniem, kiedy zostaną zachowane specjalne środki ostrożności. Bliska okolica jednego z najbardziej ruchliwych rond w mieście na pewno nie jest korzystna. Myślę tutaj o odgłosach aut, które potrafią stresować psy. Jednak jest to jeden z największych terenów, a na pewno najbliższych centrum, które miasto może przeznaczyć na tego typu idee. Z doświadczenia przebywania w tego typu miejscach wiem, że bardzo często użytkownicy zapominają np. zamknąć furtkę, co w wypadku takiej lokalizacji może okazać się bardzo niebezpieczne. Mimo że wiele projektów psich parków obejmują dwie furtki oddzielone boxem do ewentualnego mijania się z obcymi psami, proponuję zastosować samozamykacz do bramki. Dodatkowo można zastosować zamek magnetyczny, który otwiera się tylko wtedy, kiedy zostanie naciśnięty guzik. Jako trener psów doświadczam codziennie umiejętności otwierania drzwi poprzez naciśnięcie klamki przez psy.

 Tak zabezpieczony park dla psów będzie bezpieczny i komfortowy dla właścicieli czworonogów — dodaje Monika Rakowska.


Monika Rakowska: autorka książki „Dogadaj się! Jak wychować szczęśliwego psa i zbudować z nim właściwą relację”. Autorka licznych ebooków w tematyce psychologii psa, trener psów, terapeuta od agresywnych i lękowych przypadków, kynoterapeuta.

 

REKLAMA
Komentarze

12 Komentarze

 • Ciekawe jak długo nad tym pomysłem myślała? Może lepiej zajęłaby sprawą porządku w parkach, szczególnie przy Polonii ( psie kupy, smieci, butelki), parku Małeckich i reszty. To byłoby coś pożyteczniejszego dla właścicieli czworonogów.

 • za Netto na konieczkach lepiej zróbta pani radna

 • Miejsce całkowicie złe dla piesków to raz, a dwa że działka ta planowana jest dla dewelopera na następny apartamentowiec, tego radna jeszcze nie wie? Apartamenty słoneczne z widokiem na jezioro, teraz czekają który przebije z ceną za m2.

 • Warto czasem zwrócić uwagę na to, co już dzieje się samo. Właściciele psów często bawią się ze swoimi pupilami na terenie zieleńca przy promenadzie (obok placu zabaw na wysokości Dos Patos). Extra miejsce moim zdaniem 🙂

 • Głupi pomysł. Za blisko ronda, za duży ruch.
  Psy będą zestresowane. Czy o to chodzi !

 • Głupi pomysł. Za blisko ronda, za duży ruch.
  Psy będą zestresowane. Czy o to chodzi !

 • Pamiętasz Madzia jak wściekałaś sie na Andrukiewicza za budynek przy kolejowej. Dostałaś dietę i już grasz z nim w jednej drużynie. Dobrze wiedzieć ile jesteś warta

  • Uważam że to zły pomysł…zabieraj swoje psiaki do lasu o tam imnrob wybieg….myślisz że 100% osób będzie zbierałobkupe po swoim psie?albo kto to będzie robił? Przecież będzie śmierdzieć na całych badaniach. Jako mieszkaniec Ełku jestem przeciwny temu bezmyślnemu pomysłowi…

   • Przed badaniami to trzeba sie starannie umyć, a nie śmierdzieć, mieszkańcu Ełku.
    Wyrazy współczucia dla twojego lekarza.

 • zrobcie ten wybieg, bramka koniecznie ze śluzą, 3 kosze na smieci (odchody), minimum 2 latarnie(moga byc hybrydowe), altanka, ławki, piaskownica, kilka zabawek (przeszkód ) do agility. regulamin podpowiem jak powinin wygladac

  • Zrób se pod domem abo w lesie.. albo za Baranami jest duży popis to tam se zróbcie…poprostu naucz się zbierać kupę po swoim psie

   • Kto nie dał wybiegu?
    W lesie psa puszczać nie wolno.
    Sam jesteś wielki popis, Baranie.
    A poza tym jak się nachlasz, to nie pisz w internetach.

Komentuj i odpowiadaj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.