Miasto-gazeta.pl
ełcki portal informacyjny
foto: MG..pl .

Radny Adam Dobkowski dorobi 960 zł miesięcznie w komisji alkoholowej

Radny Adam Dobkowski, szef ełckiej Platformy Obywatelskiej, a także członek klubu KOL przy radzie miasta wstąpił w szeregi komisji alkoholowej. Za tę „pracę” może otrzymać aż 960 zł brutto miesięcznie z budżetu miasta.

Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Ełku od 1 lutego 2022 r. skład komisji został rozszerzony o dwóch członków. Jednym z nich jest radny Adam Dobkowski. Obecnie komisja liczy już 19 członków.

Przypomnijmy.

W kwietniu 2020 roku pisaliśmy o radnych, którzy wchodzą w skład komisji alkoholowej.

Jeszcze w lutym 2019 roku komisja składa się z 13 osób. W jej skład wchodzą także radni miejscy z klubu Dobra Wspólnego: Mirosław Sawczyński oraz Aneta Wolna, która została zastępcą przewodniczącego tej komisji.

Niecały miesiąc później Andrukiewicz rozszerza skład komisji o kolejnego członka — radnego — Piotra Karpienię, który był wówczas w klubie Dobra Wspólnego.

W 2022 roku, w lutym, komisja rozrasta się o kolejnych członków. To Rafał Klauze i radny Adam Dobkowski — obaj są członkami zarządu ełckiego koła Platformy Obywatelskiej. Obaj też przyjmowani są do komisji w tym samym czasie. Skład komisji wynosi już 19 członków.

Bycie w komisji alkoholowej to też dodatkowe dobrze płatne zajęcie. Wynagrodzenie szeregowego członka wynosi 8% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dla przewodniczącego tej komisji, jak i jego zastępcy, wynagrodzenie wynosi 13% minimalnego wynagrodzenia. Wraz ze wzrostem „minimalnej” wzrasta jednocześnie wynagrodzenie członka. Warto dodać, że to wynagrodzenie dotyczy jednej kontroli i posiedzenia. Zgodnie z wewnętrznym regulaminem członek komisji ma zlecone w miesiącu aż 4 kontrole.

I tak: W 2022 roku płaca minimalna wynosi już 3010 zł brutto. Oznacza to, że szeregowy radny otrzyma wynagrodzenie za jedną kontrolę w wysokości 240,80 zł. Miesięcznie ta kwota wyniesie 963,20 zł (pod warunkiem, że radny-członek przeprowadzi 4 kontrole).

Radny Adam Dobkowski, Mirosław Sawczyński i Piotr Karpienia otrzymywać więc będą prawie 1000 zł miesięcznie z budżetu miasta (oprócz diet). Radna Aneta Wolna z racji tego, że jest zastępcą przewodniczącego, otrzymywać będzie więcej. Jej wynagrodzenie za jedną kontrolę wyniesie 391,30 zł. Miesięcznie da to kwotę 1565,20 zł.

Tylko w 2021 r. Wolna  w komisji alkoholowej zarobiła prawie 14 tys. złotych (13 686,40), Sawczyński przeszło 10 tys. zł (10 340,34) a radny Karpienia około 8 tys. zł (7 705,60). Teraz do grona radnych dorabiających dołączył Dobkowski. Jego pełne wynagrodzenie poznamy w 2023 r.

Komentarz redakcji

Niezrozumiały jest dla nas fakt, że nieustannie dochodzi do rozdęcia komisji. W Białymstoku, mieście, które liczy prawie 300 tys. mieszkańców, członków komisji jest 17, w Olsztynie 15, w Olecku 6, a w Ełku 19. Może u nas więcej piją?

Sprawowanie mandatu radnego nie może budzić też żadnych wątpliwości. Warto więc zadać sobie pytanie, czy radny, który jest w komisji alkoholowej, jest radnym niezależnym? Bycie w tej komisji zależy bowiem od samego prezydenta.

O ile od radnych DW wymagać niezależności raczej nie można (ugrupowanie prezydenckie), to bulwersuje fakt wstąpienia w szeregi komisji radnego Platformy Obywatelskiej. To Dobkowski jeszcze nie tak dawno „krzyczał” na sesji, że trzeba oszczędzać. Dyskusja dotyczyła dofinansowania radiowozu policyjnego. Ale już podwyżka diet ustalona praktycznie na maksymalnym poziomie jest inicjatywą Adama Dobkowskiego. Naszym zdaniem Dobkowski  forsuje korzystne dla siebie rozwiązania, dla innych doradza oszczędności. Postępowanie Dobkowskiego jest też krytycznie oceniane przez jego własny klub, który coraz bardziej się od niego odsuwa — właśnie ze względu na te zachowania, często sprzeczne z założeniami KOL-u (co widać już podczas obrad).

Z racji tego, że radni (wszyscy) obecnie mają diety na bardzo wysokim poziomie, wyższym nawet niż pensja niejednego ełczanina, powinni wystąpić z tej komisji. Jeśli miasto potrzebuje tak szerokiego składu, to w ich miejsce mogliby wejść fachowcy lub ełczanie, którym, w dzisiejszych czasach, każdy grosz się przyda. Nie ma co napychać już i tak mocno wypchanej dietami kabzy radnym, których z powodzeniem w komisji zastąpi każdy ełczanin.

Komentarze

11 Komentarze

 • No taka bieda panie, że muszą brać – biorą nasze, bo zostali wybrani przez nas – więc czemu narzekamy? Tacy radni słyszą jedynie przekaz, że są 13, 14 emerytury, że rząd rozdaje kasę na lewo i prawo, że wszystko drożeje, więc się należy.
  Jedna myśl mi przychodzi : fajnie się bierze taką kaskę. Tymczasem PEC zapowiedział 100% podwyżki za c.o. pod koniec roku, z kolei konsorcjum PUK-KOMA krzyknęło nową wyższą cenę za usługi. Brakuje 1,6 mln zł (jak dobrze pamiętam, proszę mnie poprawić) i te pieniądze wyduszą z nas – ełczan. Radni sami sobie pomagają : dietami po 2.8 tys. miesięcznie i komisyjkami po 960 zł miesięcznie… Fajnie być radnym w Ełku – słuszna jest linia naszej władzy. I tak na koniec – za rok wybory. Przestańmy już głosować na te same buźki. Wystarczy. Pora wymienić skład rady i powiedzieć sobie wprost, że nie stać nas na szastanie kasą – tylko na diety biednych radnych w Ełku idzie rocznie ponad 770 tys. zł. Ełk to bogate miasto, bogaci mieszkańcy, tylko czemu protestują jak są podwyżki, np. w świcie, a nie strajkują jak radni klepią sobie takie diety… może lubimy jednym dawać a drugim wypominać. Za rok wybory 🙂

 • A ten radny Dobkowski to z Tuwima jest? Bo widzialam dzisiaj takiego podobnego z psem brązowym , to pewnie potrzebuje na zer dla pieska. Powalczyłby lepiej o kawałek chodnika przy Kajki , przy zjeździe do biedronki, ludzie chodzą po błocie wydeptanym dołem to raz, a dwa jak już jest od alkoholu to niech sprawdza jak młodzież i starsi popijaja pod wiaduktem na Kajki , ile tam szkła jest, niech PUK przysle do ogarnięcia.

  • Wierzysz, że on ma taką moc i może coś załatwić? To sprawa niemożliwa dla radnego, oni tylko diety, komisyjki to tak, ale żeby coś załatwić to jeden z drugim z serii ” nic nie mogie panie, to prezydenta trzeba prosić albo niewiadomo kogo” …

 • Najpiękniejszy, najmądrzejszy, słitaśny prezio Andrukiewicz obiecywał że nie będzie kupczył stanowiskami.

 • Wstyd, Platformo! Taka zachłanność waszego członka Dobkowskiego przy wyborach odbije się wam wszystkim czkawką. Ale niektórzy myślą, że po nich choćby potop, a ełczan mają gdzieś. I tak np. Szelążek, siedząc w Warszawie, jest przewodniczącym rady miasta w Ełku. To kpina z wyborców.

  • Popieram zmianę buziek w radzie miasta!

 • Zmień Barwy Na dobro wspólne czyli swoje. Jak taki gość może reprezentować PO. Gratuluję członkom takiego przewodniczącego. W najbliższych wyborach macie w plecy.

 • Mam teraz dowód że to wszystko wina Tuska

 • 19 osób razy 960 zł razy 12 miesięcy ….

  • tu masz jeszcze jedno zadanie matematyczne :
   23 radnych x 2800 zł diety x 12 m-cy…

 • Ciekawi mnie ilość posiedzeń komisji. I czym się ta komisja wykazała.
  Wszyscy są umoczeni w układach. Dobro Obywatela mają gdzieś poza nielicznymi wyjątkami! Teraz mamy przejrzystość na kogo nie głosować! Radę Miasta należy przewietrzyć bo trąca już starą skarpetą.

Comments are closed.