RIO pozytywnie. Nowa uchwała śmieciowa od stycznia 2021 roku wchodzi w życie

Dzisiaj miało miejsce posiedzenie Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej, na którym była rozpatrywana podjęta ostatnio przez Radę Miasta Ełku uchwała śmieciowa. Zmiany dotyczą wyboru metody opłaty za odpady komunalne.

Przypomnijmy:
21 października rajcy miejscy przegłosowali nową uchwałę dotyczącą wyboru metody i opłaty za śmieci. Nowo podjęta uchwała zakłada dwie metody opłaty do wyboru: jedną od osoby z kryterium zużycia wody oraz od gospodarstwa domowego.

Mianowicie: Właścicielom nieruchomości, którzy dokonają wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od liczby mieszkańców, ustala się stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 24,50 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny przy łącznym spełnieniu poniższych kryteriów:

a) zużycie wody na cele bytowe z ostatniego okresu rozliczeniowego obejmującego lub okresów rozliczeniowych obejmujących okres co najmniej sześciu miesięcy nie przekracza 4m3 średnio miesięcznie w przeliczeniu na jedną osobę zamieszkującą daną nieruchomość,

b) załączą do deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dokumenty potwierdzające zużycie wody.
Miesięczna wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi sumę iloczynów liczby mieszkańców zamieszkujących dany lokal mieszkalny oraz stawki opłaty (tekst skrócony).

Druga metodą do wyboru jest opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która wynosi 58 zł od gospodarstwa domowego,

Oznacza to, że mieszkańcy Ełku zgodnie z uchwałą będą mogli wybrać metodę od osoby lub gospodarstwa domowego.

O tej metodzie pisaliśmy tutaj

Wiadomo też, że uchwała otrzymała pozytywną ocenę organów nadzorczych, co oznacza, że zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Zmiany wymuszają też na mieszkańcach złożenie nowej deklaracji „śmieciowej”.