Rusza kampania referendalna w gminie Ełk

Jest już oficjalne postanowienie Komisarza Wyborczego w sprawie przeprowadzenia referendum w gminie Ełk. We wtorek (22 marca) dyrektor olsztyńskiej delegatury KBW, Dorota Białowąs, przekazała dokument na ręce przedstawiciela wójta, a także pełnomocnika grupy inicjatywnej, Anny Orłowskiej. – Data referendum została wyznaczona na 8 maja. Można już więc prowadzić kampanię referendalną – powiedziała Białowąs.

Przypomnijmy, z inicjatywą referendalną w sprawie odwołania wójta gminy Ełk, Tomasza Osewskiego, przed upływem kadencji, wystąpiła do Komisarza Wyborczego w Olsztynie, grupa 8 mieszkańców gminy Ełk. Pod wnioskiem z 24 lutego podpisało się 1625 mieszkańców, popierających referendum.
Powodem odwołania — jak piszą w uzasadnieniu, mieszkańcy — jest niewypełnianie, przez wójta Tomasza Osewskiego, obowiązków dbania o dobro mieszkańców, a także podejmowanie decyzji świadczących o braku wiedzy i umiejętności zarządzania.
– W ostatnim roku nastąpiło znaczne obniżenie nakładów na inwestycje – mówi Idalia Sobolewska, członek grupy referendalnej. Według mojej oceny nastąpił nieuzasadniony rozrost administracji w Urzędzie Gminy Ełk, mam tu na myśli utworzenie nowych stanowisk doradców i asystentów oraz trzech referatów. Uważam, że jest to bardzo niegospodarne i szkodliwe działanie. Kolejna sprawa to edukacja. Znaczne zmniejszenie środków na szkolnictwo spowodowało obniżenie oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży w gminie Ełk. Ograniczone zostały godziny zajęć dodatkowych, zajęć w przedszkolu oraz zajęć ze specjalistami. Jeżeli oferta w gminie jest,gorsza to należy się spodziewać, że rodzice zaczną poszukiwać lepszej – w mieście. Konsekwencją tego może być konieczność zamykania małych placówek, w Mrozach Wielkich, Rękusach czy Chełchach. Jestem zaskoczona łamaniem praw pracowniczych. Jak można zwalniać pracowników niezgodnie z prawem i płacić odszkodowania? Jest to, w mojej ocenie, niedopuszczalne. Poza tym wójt Osewski nie spełnił obietnic przedwyborczych, a mianowicie nie dostosował kursów MZK do potrzeb mieszkańców.
– Według mnie wójt gminy Ełk nie pochyla się w sposób dostateczny nad problemami ludzi, którzy potrzebują pomocy – mówi Andrzej Świderski, członek grupy. – Sprawy ludzkie są mu obce. Takiego gospodarza trzeba zmienić. Drodzy mieszkańcy gminy Ełk, mamy szansę dokonać dobrych zmian. Zachęcam do udziału w referendum, bo to jest sprawa bardzo ważna dla naszej gminy. Nie bójcie się!
– Referendum będzie ważne w przypadku, gdy weźmie w nim udział nie mniej niż 3/5 (2.117 osób) liczby biorących udział w wyborze odwoływanego wójta tj. liczby kart ważnych oddanych w tych wyborach — zaznacza Dorota Białowąs.
Czar