Miasto-gazeta.pl
ełcki portal informacyjny

Spór o budowę nowego bloku komunalnego rozstrzygnięty

Ostatnia sesja Rady Miasta Ełku to nie tylko przyznanie się radnego Bogusława Wisowatego do złamania prawa, ale również zmiany w budżecie miasta i wieloletniej prognozie finansowej (WPF).

Korekty budżetu miejskiego samorządu dokonywane są praktycznie co miesiąc. Tak było i tym razem. Spośród wielu zmian zgłoszonych przez prezydenta Ełku szczególną uwagę radnych przykuła kwestia budowy budynku komunalnego z 36 mieszkaniami przy ul. Kolejowej. W wyniku rozstrzygniętego przetargu radni musieli zadecydować czy dołożyć do projektu ponad 2 mln zł dodatkowych środków, czy też zrezygnować z całej inwestycji.

W trakcie sesji grupa 6 radnych klubu KO-L (Dracewicz, Dzienisiewicz, Gąsiorek, Podwojski, Szelążek, Wiloch) złożyła wniosek o rezygnację z budowy budynku komunalnego.
 

– To jest taki moment w naszym budżecie, że trzeba się zastanowić czy na wszystko nas stać. Czy budynek komunalny jest potrzebny? Ale pieniądze w budżecie też są potrzebne. Dlatego wnioskujemy o wykreślenie wszystkich kosztów (związanych z budynkiem komunalnym) i przeniesienie ich na zmniejszenie deficytu związanego z gospodarką odpadami. Realizując budynek komunalny, pomożemy 36 rodzinom, jeżeli zdecydujemy się na wycofanie tego projektu, w najbliższych 2 latach pomożemy 22 tysiącom gospodarstw domowych. W trudnych momentach, a takie są obecnie dla finansów samorządów, trzeba podejmować trudne decyzje – argumentował w imieniu wnioskodawców radny Ireneusz Dzienisiewicz.

W odpowiedzi na złożony wniosek głos zabrał prezydent Ełku – Tomasz Andrukiewicz.
 

– Ten budynek ma powstać, bo mamy takie potrzeby, ponieważ każdego roku zgłaszają się do urzędu ełczanie, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup lub wynajęcie na rynku komercyjnym. Przystosowaliśmy mieszkania na parterze tego budynku dla osób niepełnosprawnych. Wystąpiliśmy z wnioskiem do Banku Gospodarstwa Krajowego o dodatkowe 10% dofinansowania i jest taka szansa po zakończeniu inwestycji. Jestem przekonany, że łatwiej jest sobie poradzić z opłatą 21-24 zł niż płacić miesięcznie raty kredytu w wysokości 1500 zł – powiedział w podsumowaniu włodarz.

Wniosek został poddany pod głosowanie. 10 radnych poparło pomysł rezygnacji z budowy budynku przy ul. Kolejowej (Bartoszewicz Adam, Cegiełka Łukasz, Dracewicz Dariusz, Dzienisiewicz Ireneusz, Gąsiorek Arkadiusz Czesław, Klimowicz Robert, Podwojski Idzi, Szelążek Włodzimierz, Wesołowski Robert, Wiloch Krzysztof).
 
12 radnych było przeciw (Awramik Ewa, Dobkowski Adam, Górska Emilia, Górski Hubert, Karaś Rafał, Karpienia Piotr, Kemicer Nikodem, Sawczyński Mirosław, Surynt Andrzej, Tyszkiewicz Michał, Wisowaty Bogusław, Wolna Aneta).
Od głosu wstrzymała się Ada Lewandowska.
 
Takie rozstrzygnięcie oznacza, że miasto przystąpiło do realizacji budowy przy ul. Kolejowej. Cały projekt ma kosztować 8.430.275 zł, środki własne wynoszą 3.374.055 zł, a dofinansowanie 5.056.220 zł.
 
W trwającej ponad godzinę dyskusji zabierali głos także inni radni.
 
BieDa
ogłoszenie płatne
REKLAMA
Komentarze

1 Comment

  • No tak. Młodzi ludzie jadą na kredytach Hipotecznych. A tu taki prezent. Socjal kwitnie !
    Beda rodzić dzieci na zawołanie byle dostać nowe mieszkanie!

Comments are closed.