Miasto-gazeta.pl
ełcki portal informacyjny
Na zdjęciu: Wiesław Rusak. Fot. R. Szymaszko

Spór o flagi. W. Rusak: miasto Ełk nie jest prywatnym królestwem

Do Komisji skarg, wniosków i petycji wpłynęła skarga od Wiesława Rusaka, który twierdzi, że flagi przed ełckim ratuszem są zawieszone niezgodnie z protokołem flagowym.

Wizerunki symboli państwowych, używanych przez instytucje reprezentujące państwo polskie, muszą odpowiadać wzorom określonym w ustawie z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz pieczęciach państwowych. Zasady postępowania z flagą państwową są ściśle określone i mają na celu zapewnienie temu szczególnemu symbolowi polskiej państwowości należytej czci i szacunku — czytamy w skardze.  

Przed budynkiem Urzędu Miasta w Ełku są cztery maszty, na których umieszczono cztery flagi. W kolejności od lewej jest to flaga Polski, Miasta Ełku, Powiatu Ełckiego i Unii Europejskiej. Niestety, ale kolejność tych flag jest niezgodna z protokołem flagowym. Po fladze Polski powinna wisieć flaga powiatu następnie miasta Ełku i UE. 

— W listopadzie dwukrotnie byłem osobiście w UM Ełku i prosiłem o prawidłowe zawieszenie flag. Niestety usłyszałem odpowiedź, że flagi wiszą prawidłowo, bo prezydent Ełku jest najważniejszy w tym mieście i flagi pozostaną, tak jak wiszą w tej chwili — mówi Rusak. Nie zgadzam się na łamanie prawa czy zasad obowiązujących w Polsce przez urzędników UM Ełku. Miasto Ełk to nie prywatne królestwo, ale część Polski i prawo obowiązujące w Polsce winno być stosowane zwłaszcza przez urzędników. 

Ze stanowiskiem Wiesława Rusaka nie zgadza się magistrat, który poprzez prawnika uważa, że wszystkie flagi przed urzędem wiszą zgodnie z protokołem.

Komisja po wysłuchaniu dwóch stron sporu na ten moment nie podjęła żadnego stanowiska.

Do tematu wrócimy.

Komentarze

7 Komentarze

  • ważniejszych problemów w mieście nie ma?

  • Sprawdziłam. Pan Rusak ma rację. Kolejność flag wynika z protokołu dyplomatycznego i nie ma tu miejsca na żaden swój punkt widzenia albo to, czy ktoś jest ważniejszy. Jeżeli prawnik twierdzi, że wszystko z flagami jest dobrze, to się bardzo głęboko myli (wystarczyłoby sprawdzić, co nie jest trudne) albo, co gorsza, twierdzi tak świadomie. I jedno, i drugie urąga powadze urzędu prawnika a przede wszystkim powadze urzędu naszego miasta i prezydenta.

  • Po to jest prawo, by go przestrzegać. Trzeba by jednak spytać autorytetu w tej sprawie, bo p. Rusak nie jest tu specjalistą. Sprawdzę, gdzie trzeba i dam znać. Jakiekolwiek komentarze bez znajomości rzeczy są zbędne i urągają powadze flagi państwowej.

    • Wójt pozbył się Wiecha R. To prezydent go przejął. Będzie więcej problemów.

  • Kiedy zawisła Ukraińska flaga na budynku będąc na pierwszą a w jej tle nasze barwy nic się nie działo…
    Dlaczego wtedy nie było interwencji… więc ta mała uwaga od tego Pana jest zbędna

  • Panie Rusak a nie boli pana Polskie Flagi pomalowane nazwami miast itp…………

  • Może chociaż ukraińską flagę zdjęli natenczas bo dostali by i za to. Toć nazwisko zobowiązuje. A swoją drogą może porządku trochę w mieście zrobi człowiek, tymczasem w gminie odetchnęli, za to w mieście będzie….weselej?!

Comments are closed.