Tak Ełk będzie obchodził dzień swojego patrona

W tym roku mija 20 lat od wizyty papieża Jana Pawła II w Ełku. Z tej okazji w Dniu Patrona Miasta zaplanowano szereg inicjatyw. W sobotę 8 czerwca w 20. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Ełku odbędą się następujące wydarzenia:

· 15.00–18.00 Piknik Rodzinny „Rodzina wolna od niemocy” (Park Kopernika)
· 15.30-16.00 VII Marsz dla Życia i Rodziny (Kościół NSJ – Park Kopernika)
· 18.00–19.00 Koncert Zespołu Dzieło Fundacji Nowego Tysiąclecia (Plac Jana Pawła II)
· 19.00–20.00 Msza Święta z okazji Dnia Patrona Miasta (Plac Jana Pawła II)
· 20.00–21.00 Czuwanie „Z serca płynie miłość w czynie” (Park Kopernika).

23 grudnia 2013 r. do prezydenta Ełku wpłynął wniosek podpisany przez 4 144 mieszkańców Ełku o wszczęcie procedury ustanowienia Jana Pawła II patronem Ełku.
W styczniu 2014 r. Rada Miasta Ełku pozytywnie zaopiniowała wniosek mieszkańców o ustanowienie Jana Pawła II patronem miasta. Radni upoważnili prezydenta i przewodniczącego rady miasta do przekazania Ełckiej Kurii Diecezjalnej wniosku mieszkańców o wszczęcie procedury kościelnej w Stolicy Apostolskiej. Radni zaproponowali też (zgodnie z wnioskiem ełczan), żeby dzień 8 czerwca był Świętem Patrona Miasta Ełku (8 czerwca 1999 r. papież Jan Paweł II odwiedził Ełk w trakcie pielgrzymki do Polski).
W 2014 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na podstawie uprawnień danych przez papieża Franciszka, uznała Jana Pawła II za patrona i orędownika u Boga prześwietnego miasta Ełku.

Materiały nadesłane — Urząd Miasta Ełku