Trzylatek też chce do przedszkola!

W tym roku do ełckich przedszkoli ma być przyjętych 1250 dzieci. Rodzice tych najmłodszych, czyli 3-latków, boją się, że dla ich pociech zabraknie miejsc, ponieważ większość 6-latków pozostanie w placówkach i nie pójdzie do szkół. Zamieszanie wynika z wprowadzonej przez rząd reformy oświaty.

Jako mama 3-latka czuję się bardzo dotknięta zaistniałą sytuacją. Reforma oświatowa przygotowana przez PiS, według mnie, nie została przemyślana. Szacunki pokazują, że zabraknie miejsc w przedszkolach dla 3-latków, bo większość 6-latków pozostanie po wakacjach w przedszkolach. Jesteśmy właśnie po naborze wniosków do publicznych przedszkoli. W przedszkolu, do którego chciałabym, by chodził mój syn, w dzień rozpoczęcia naboru usłyszałam, że  placówka dysponuje w naborze 2016/2017 dwoma miejscami wolnymi. Uważam, że 3 lata to wiek, kiedy dziecko powinno zacząć już swoją przygodę z przedszkolem. Przedszkole bowiem ma  duży wpływ na rozwój dziecka, czego  nie zapewni opiekunka, rodzic ani babcia – taki list dostaliśmy od zaniepokojonej ełczanki.

W siedmiu ełckich przedszkolach rekrutacja rozpoczęła się 15 lutego, a już 21 marca były wywieszone listy przyjętych. Skąd ten pośpiech? Jak twierdzą władze miasta, spowodowany był właśnie troską o najmłodszych mieszkańców. Miejski samorząd już w poprzednich latach starał się zabezpieczyć miejsca w przedszkolach wszystkim chętnym dzieciom. Przypomnijmy, że grupy przedszkolne były tworzone przy Szkole Podstawowej nr 4 i nr 7.
– Samorząd miasta od 4 lat przygotowuje się do przyjęcia wszystkich dzieci chętnych do skorzystania z opieki przedszkolnej – mówi zastępca prezydenta Artur Urbański. – W tym celu przejęliśmy od samorządu powiatowego budynek przy ul. Koszykowej, dokonaliśmy zmian w rejonizacji szkół podstawowych na osiedlach Jeziorna i Kochanowskiego. Dzięki temu wygospodarowaliśmy nową przestrzeń potrzebną do realizacji zadań przedszkolnych.
Zmiany prawa oświatowego, jak informuje Artur Urbański, które zdjęły obowiązek szkolny z dzieci 6-letnich, spowodowały, że w Ełku około 350 sześciolatków pozostało w placówkach przedszkolnych. To spowodowało, że miejsca w 14 oddziałach, stworzonych w przedszkolach publicznych dla 3-latków, zajęły dzieci sześcioletnie.
– Przypomnę tylko, że po zimowych zmianach Ustawy o systemie oświaty samorząd jest zobowiązany do zapewnienia miejsc w przedszkolach 6-, 5- i 4-latkom – dodaje zastępca prezydenta. – Mimo tych zmian nie wstrzymaliśmy naboru wniosków o przyjęcie do przedszkoli dzieci 3-letnich. Obecnie trwa analiza pierwszego etapu naboru do naszych placówek przedszkolnych, która pokaże skalę potrzeb w zakresie tworzenia nowych grup. Po jej zakończeniu samorząd przystąpi do wielokierunkowych działań mających na celu utworzenie dodatkowych miejsc w przedszkolach. Pragnę zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby jak najwięcej dzieci  3-letnich znalazło miejsce w naszych publicznych placówkach.
Po przeniesieniu Gimnazjum nr 2 do budynku przy ul. Koszykowej, w Szkole Podstawowej nr 7 powstała możliwość utworzenia dodatkowych pomieszczeń dla oddziałów przedszkolnych. Jest więc spora szansa, że ełcki samorząd skorzysta z tej możliwości.