Miasto-gazeta.pl
ełcki portal informacyjny
fot. Gmina Ełk

W gminie Ełk będą się wygaszać? Sprawdzą radnego i wójta

Nie tylko w ełckiej radzie miasta trwają postępowania w sprawie legalności sprawowania mandatu. W wiejskiej gminie Ełk komisja rewizyjna będzie sprawdzała informację w sprawie Andrzeja Sulimy. Wpłynął też wniosek dotyczący wójta Tomasza Osewskiego. Radny zarzuca wójtowi prowadzenie działalności gospodarczej. Radnemu zarzuca się mieszkanie poza gminą.
REKLAMA

Radny: 13 czerwca 2022 r. wpłynęło pismo wójta gminy Ełk informujące o pojawieniu się podejrzenia, że radny Andrzej Sulima mieszka poza terenem gminy Ełk. Pod koniec czerwca gminni radni podjęli uchwałę zlecającą „kontrolę w zakresie legalności sprawowania mandatu przez Radnego Rady Gminy Ełk Andrzeja Sulimy w kadencji 2018-2023, w przedmiocie ustalenia, czy posiada prawo wybieralności do Rady Gminy Ełk”.

Wójt: 30 czerwca na sesji radny Tadeusz Fatkowski złożył wniosek do rady gminy, aby ta zleciła kontrolę w sprawie sprawowania legalności mandatu wójta. Radny zarzuca wójtowi, że ten, sprawując mandat wójta w obecnej kadencji, 7 października 2021 roku wydał gazetę informacyjną o nakładzie 500 egzemplarzy w ramach swojej własnej prywatnej działalności gospodarczej jako wydawca tej gazety i jednocześnie jej redaktor naczelny. Pismo w tej sprawie Fatkowski złożył także do Komisarza Wyborczego w Olsztynie.

Zgodnie z art. 383 § 1 pkt 2 Kodeksu wyborczego wygaśnięcie mandatu radnego następuje w przypadku utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów (nie mieszkał na terenie gminy Ełk w dniu wyborów).

W przypadku radnego Andrzeja Sulimy obowiązkiem rady – po powzięciu informacji wskazujących na możliwość niespełnienia przesłanki stałego zamieszkiwania w dniu wyborów bądź też po wyborze – jest przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. Należy wezwać radnego do złożenia wyjaśnień, udokumentowania faktu stałego rzeczywistego zamieszkiwania. Możliwe jest np. przeprowadzenia wywiadu wśród sąsiadów czy mieszkańców.

Natomiast zgodnie z art. 4 u.o.d. (ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne) wójt nie może prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.

W CEIDG nie ma informacji o tym, że Tomasz Osewski prowadzi działalność gospodarczą. To czy wydanie gazety przez wójta, który jest jednocześnie jej redaktorem naczelnym, jest prowadzeniem działalności gospodarczej wyjaśnić może tylko sąd.  

W temacie
Komentarze

5 Komentarze

 • Sorry za powtórkę, ale pierwszy koment chyba ze 4 godziny wisiał w niebycie, zanim raczył się pokazać.
  Czyżby moderator udał się w tym czasie do wód? 😉

 • Poproście wójta, żeby w kolejnym numerze gazetki opisał nową inwestycję drogową w gminie – MIJANKI na trasie Nowa Wieś Ełcka – Barany.

  • a kogo to?

   • A ciebie. Bee bee moczymordo.

 • Lepiej ktoś by się zajął inwestycją komunikacyjną gminy (i pana wójta) pt. „Droga gminna Nowa Wieś Ełcka – Barany”. Niedawno dorobiono tam (uwaga!) MIJANKI. Na wyjeździe z NWE postawiono znak D-5, a od strony Baranów znak B-31. Dotarło widać po 4 latach, że dwa samochody bez zjechania na ścieżkę rowerową nie mogą się tam minąć, bo szerokość jezdni wynosi 3,5 m (zamiast minimalnego dla ruchu dwukierunkowego 5,5 m).
  Odwalono więc MIJANKI (oznakowane, a jakże, znakiem pionowym). Dowcip polega na tym, że i tak z pierwszej mijanki nie widać drugiej i tak po kolei, bo autor tego ultranowoczesnego projektu drogowego jakoś nie zauważył, że droga ma zakręty.
  Może by tak pan wójt w kolejnym numerze swojej gazety wyjaśnił, o co w tym wszystkim biega?

Komentuj i odpowiadaj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.